Native speaker czy polski lektor?

learn

Zdobycie umiejętności posługiwania się obcym językiem nie jest prostym zadaniem. Na pewno dużym ułatwieniem może być pomoc dobrego nauczyciela. Jednocześnie jednak bardzo dobre efekty daje korzystanie ze współpracy z native speakerem. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Istnieje wiele metod nauczania języków, które przynoszą dobre rezultaty. Ich skuteczność zależy do wielu czynników, w tym także od poziomu wiedzy oraz indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Jednym z polecanych rozwiązań są zajęcia z tak zwanym native speakerem, czyli osobą, dla której dany język jest językiem rodzimym.

Zalety zajęć z native speakerem

Tego typu zajęcia to przede wszystkim możliwość kontaktu z osobą, która posługuje się danym językiem na co dzień. Warto na przykład pamiętać o tym, że niektórzy uczniowie mają problem z przełamaniem się i używaniem danego języka w praktyce. Spotkanie z native speakerem jest na pewno doskonałą okazją do pozbycia się takiego lęku i podniesienia umiejętności komunikacji.

Jest to także świetny sposób na osłuchanie się z językiem używanym na co dzień, a nie jego podręcznikową wersją. Na pewno native speaker jest osobą, która ma bardzo dużą wiedzę i często rozumie różne niuanse języka lub też kultury danego kraju, które są niezrozumiałe dla obcokrajowców. Dlatego praca z native speakerem jest doskonałym pomysłem dla osób pragnących posiadać naprawdę dobre umiejętności.

Kiedy polski lektor?

Chociaż zajęcia z native speakerem mogą być świetnym sposobem na podniesienie swojego poziomu umiejętności, w niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdza się polski lektor. Dotyczy to na przykład osób, które dopiero rozpoczynają naukę języka i nie mają jeszcze dużej wiedzy. W takiej sytuacji bardzo przydatna okazuje się pomoc polskiego nauczyciela, który może dokładnie wytłumaczyć na przykład zasady gramatyki obowiązujące w danym języku. Zajęcia z polskim lektorem mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem zawsze, gdy trzeba przyswoić nowy materiał. Warto pamiętać, że nauczenie się języka obcego bardzo często jest związane z koniecznością zrozumienia bardzo wielu zawiłych zagadnień, które najlepiej przyswoić w swoim ojczystym języku.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od samego ucznia. W niektórych sytuacjach zajęcia z native speakerem są doskonałym rozwiązaniem i pozwalają na szlifowanie posiadanych umiejętności językowych. Takie lekcje to także doskonały pomysł dla osób, które planują wyjazd za granicę, na przykład w celu podjęcia pracy, ponieważ dają szansę na przetestowanie się w praktyce, a także pozbycie się różnych obaw i oporów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają już jakąś wiedzę i chcą posługiwać się obcym językiem w swobodne sposób.

Osoby początkujące na pewno docenią zajęcia z polskim lektorem i przejrzyste wytłumaczenie wszystkich podstaw, przede wszystkim dotyczących bardziej zawiłych zagadnień związanych z gramatyką. Jest to na pewno bardziej pomocne na początku nauki i pozwala na szybkie postępy oraz łatwe przyswajanie bardziej złożonych tematów.

Zajęcia z native speakerem na pewno świetnie przygotowują do korzystania z języka na co dzień i pozwalają na znaczne podniesienie umiejętności komunikowania się. Z tego powodu w bardzo wielu szkołach językowych tego typu zajęcia są praktycznie nieodzownym elementem oferty nauczania. Jednocześnie jednak nie rezygnuje się całkowicie z lekcji z polskim lektorem. Warto także pamiętać, że lektor jest osobą, która ma kompetencje oraz doświadczenie w zakresie nauczania języka obcego, dlatego potrafi skutecznie przekazać wiedzę swoim uczniom.

Osoby, którym zależy na wysokim poziomie umiejętności, powinny rozważyć skorzystanie z zajęć z native speakerem. Nie bez przyczyny takie rozwiązanie jest wykorzystywane w praktycznie każdej dobrej szkole językowej. Jednocześnie dla wielu początkujących najlepsze rezultaty daje współpraca z dobrym nauczycielem, który potrafi przekazać wiedzę dotyczącą podstaw.

Informacji udzieliła nam strona hiszpanski-bielsko.pl prowadząca kursy języków obcych