Nauczyciel historii – zawód i pasja

teacher-leave

Historia jest przedmiotem niezwykłym, choć nie wszyscy uczniowie ją lubią. Zawiera bowiem niestety wiele dat, które muszą oni „wkuwać” nieustannie. Będąc nauczycielem tego przedmiotu, możesz jednak zmienić podejście Twoich uczniów do prowadzonych przez Ciebie lekcji.

Zostań nauczycielem historii

Jeżeli w szkole średniej pokochałeś przedmiot historii, chciałeś wiedzieć jak najwięcej o przeszłości i działaniach człowieka, które ukształtowały teraźniejszość, to powinieneś zostać nauczycielem historii. Oczywiście do swojej pasji, musisz dodać jeszcze jedną: miłość do pracy z dziećmi i młodzieżą. Samo uczucie do przedmiotu bowiem nie wystarczy, jeśli chcesz być nauczycielem w pełnym tego słowa znaczeniu. Żeby zostać nauczycielem historii musisz ukończyć studia wyższe z zakresu historii oraz mieć przygotowanie pedagogiczne. Po ukończeniu studiów wystarczy już tylko poskładać swoje CV do wybranych szkół i czekać na pracę. Oczywiście zawsze możesz podnosić swoje kwalifikacje i Twoja edukacja nie musi zakończyć się na tytule magistra i tzw. nauczycielu mianowanym. Droga do zdobywania nowej wiedzy i nowych doświadczeń jest zawsze otwarta.

Najważniejsze to zaszczepić w innych pasję

Historia bez wątpienia jest królową nauk humanistycznych. Czytając wszelkie książki i inne publikacje historyczne można sobie wyobrażać sceny bitewne, królewskie życie, czy też dworskie orszaki. Krótko mówiąc historia potrafi malować w naszych myślach barwne obrazy, gdzie inne nauki niestety takiego daru nie posiadają. Dlatego też właśnie i Ty wpadłeś w sidła miłości do historii, która stała się Twoją pasją. Jeżeli chcesz być nauczycielem pierwszej klasy, to powinieneś tę pasję zaszczepić w swoich uczniach, powinieneś wręcz ich nią zarazić. Twoje lekcje nie mogą być monologiem mruczanym pod nosem, w trakcie którego wszyscy uczniowie leżą głowami na ławkach i śpią. Opowiadaj o kolejnych faktach historycznych z uśmiechem, maluj przed nimi te obrazy słowami, wplataj ciekawe wątki, których nie zawierają podręczniki historii, przytaczaj anegdoty i przede wszystkim pozwól uczniom na dyskusję. Oni mają także prawo do wyrażenia swoich opinii, obaw, zastrzeżeń itp. W miarę możliwości bawcie się historią organizując np. pogadanki historyczne, projekcje filmowe, lekcje w plenerze i wycieczki do miejsc, gdzie można odkrywać jej ślady. Od czasu do czasu możecie przygotowywać drobne inscenizacje historyczne bawiąc się zarazem w teatr. Lekcje historii naprawdę nie muszą być nudne. Twoja pasja i taki sposób nauczania pozwoli uczniom o wiele szybciej i sprawniej przyswoić ważne fakty i daty z nimi związane. Zobaczysz jak wielką nagrodą będzie dla Ciebie dzień, gdy ponad połowa z nich np. jako przedmiot na egzaminie dojrzałości wybierze historię lub po jakimś czasie paru z nich stanie u Twojego boku jako młodsi koledzy z pracy.

Jak zatem widzisz, nauczyciel historii to nie tylko zawód, ale też wielka pasja. Jedno z drugim musi stanowić nierozerwalną więź, a tylko wtedy będziesz mógł mieć tą świadomość, że w Twojej szkole, gdzie pracujesz, jesteś nauczycielem na medal.

Polecamy również bardzo ciekawy blog historyczno-militarny: http://www.dws.xip.pl