Nauka języka rosyjskiego – jakie może przynieść korzyści pracownikowi?
Mówi się o nim, że to “język przeszłości oraz język przyszłości” i mnóstwo w tym prawdy. Język rosyjski od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Kiedyś był bardzo popularny w Polsce. W staropolskiej mowie można znaleźć dużo jego śladów. Czasem zdarza się, że wypierają go angielski, niemiecki oraz francuski i hiszpański, co jest niekorzystne, ponieważ w ten sposób można wiele stracić.
Na całe szczęście ostatnio wraca do łask
Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków świata. Według różnych badań zajmuje 5-8 miejsce pod względem popularności. Szacuje się, że dla ok. 170 milionów ludzi jest to pierwszy język, a ogólnie zna go prawie 300 milionów osób na całym świecie. Liczby te robią wrażenie i pokazują jakie znaczenie ma w kategorii globalnej. Rzecz jasna najwięcej jego użytkowników znajdziemy w Rosji. Według spisu powszechnego z 2002 roku, 98,2% mieszkańców zadeklarowało biegłą znajomość rosyjskiego. Zasięgiem wykracza on jednak dużo dalej poza obszar Federacji Rosyjskiej. Pełni funkcję języka urzędowego także na Białorusi i w Kirgistanie, a oficjalnym językiem jest w Kazachstanie. Duże grono zwolenników znaleźć można również na Ukrainie. Mianem ojczystego określiło go tam 14,3 miliona obywateli czyli prawie 30% ludności. Poza tym z rosyjskiego chętnie korzysta się między innymi w Stanach Zjednoczonych, Estonii, Azerbejdżanie, Mołdawii, czy Finlandii.
Czy nauka języka rosyjskiego sprawia problemy?
Nauka jest naprawdę łatwa, zwłaszcza dla Polaków, ponieważ oba języki wywodzą się z tej samej słowiańskiej grupy. Z marszu można zrozumieć wiele słów ze względu na ich podobieństwo. Rosyjski jest niezwykle melodyjny i prosty do przyswojenia w wymowie. Wydawać by się mogło, że lekkie problemy może sprawić nauka pisania, ze względu na inne znaki, ale to tylko pozory. Po przyswojeniu alfabetu dalsza edukacja powinna przebiegać pomyślnie. Dodatkowy atut to fakt, że cyrylica jest stosowana w innych językach: ukraińskim, białoruskim, bułgarskim, serbskim i macedońskim, co otwiera nowe perspektywy.
Rosyjski daje mnóstwo korzyści
Wśród osób uczących się języka rosyjskiego znajdą się takie, które robią to wyłącznie dla przyjemności. Bardzo łatwo jest jednak znaleźć motywację do nauki. Zacznijmy od tego, że jest dużym atutem przy staraniu się o pracę. Znajomością języka angielskiego trudno zaskoczyć przyszłego pracodawcę, a rosyjski działa na korzyść pracownika. Zatrudnienie dzięki niemu o wiele prościej można znaleźć nie tylko w Rosji, ale także w Polsce. Sporo firm otworzyło swoje oddziały w Polsce i szuka osób, znających dwa języki. Dużo przedsiębiorstw znad Wisły prowadzi interesy ze Wschodnią Europą i potrzebuje konsultantów. Przy lepszej znajomości można również zastanowić się nad pracą tłumacza. Bez tejże znajomości ciężko jest otworzyć własną działalność na wschodzie. Rosyjski pozwala na nawiązywanie bliższych relacji biznesowych, co zawsze korzystnie wpływa na rozwój firmy. Rosja jest krajem bogatym kulturowo i warto tam pojechać. Zwiedzanie kraju i poznawanie jego obyczajów będzie znacznie wygodniejsze. Dlatego też warto uczyć się języka Puszkina, bo każdy jest w stanie znaleźć korzyści dla siebie.
Artykuł opracował serwis http://rosyjski.pro, na którym nauka rosyjskiego jest łatwiejsza po przez szereg programów motywujących.
W naszej firmie mamy dotacje na naukę języków obcych. Kto chce może skorzystać. Ma to znaczenie dla obu stron, pracownik uczy się języka za free a pracodawca ma bardziej wykwalifikowanych pracowników. Zaciekawiła mnie ostatnio propozycja jaką jest nauka rosyjskiego warszawa. Miałbym na lekcje niedaleko a jakość nauczania z tego co się orientowałem jest wysoka.