Cegła – cegle nierówna. Co musisz wiedzieć przed wyborem?

Wszechstronna, ponadczasowa i trwała, w skromnej cegle kryje się więcej niż na pierwszy rzut oka. Oto, co musisz wiedzieć o wyborze odpowiedniego rodzaju cegły do swojego projektu.

kopalnia cegłaJeśli chodzi o budowę domu lub rozbudowy z cegły (lub remont istniejącej nieruchomości z cegły), wybór odpowiedniego rodzaju cegły do projektu jest niezbędny – w końcu nie jest to coś, co można łatwo zmienić.

Cegły były podstawowym materiałem budowlanym, od wieków skutecznie podtrzymującym ściany setek tysięcy budynków w całej Polsce. Więc na pewno cegła to cegła? Skąd! W grę wchodzą ton, faktura i forma – miękkie żółte odcienie lub ciemnoczerwone cegły, zregenerowane, wykonane maszynowo, ręcznie, rozmiar metryczny lub imperialny, cegła zwykła i cegła dekoracyjna – jest wiele do rozważenia.

Poniżej wyjaśniamy różne rodzaje cegieł, z których możesz wybierać, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję dotyczącą projektu. Przekażemy kilka przydatnych wskazówek na temat wyboru wiązania i zaprawy murarskiej, a także przechowywania cegieł i norm, które powinieneś znać.

Rodzaje cegieł

Jeśli chodzi o rodzaje cegieł, glina jest wydajną, opłacalną i zrównoważoną opcją, która nie wymaga konserwacji lub wymaga niewiele, ale można również wybrać cement i wapno jako materiały, jeśli chcesz.

Cegły wykonane maszynowo

Jeśli szukasz gładkiego wykończenia, dobrym wyborem może być wytłaczana lub cięta drutem cegła gliniana. Glina jest wytłaczana (wypychana) do kolumny. Kolumna gliny jest następnie cięta drutem i, aby zachować gładkość, nie jest modyfikowana przed suszeniem i wypalaniem w piecu. Jest to bardziej nowoczesna metoda produkcji cegieł.

W przeciwieństwie do tego miękkie cegły błotne są wytwarzane przez upuszczenie gliny do pokrytych piaskiem form, które dają oszlifowaną powierzchnię z niewielkimi zmarszczkami.

Pierwotnie robiono to ręcznie, ale obecnie jest to na ogół proces wykonywany maszynowo. Cegły piaskowane są wytwarzane w bardzo podobny sposób jak miękkie cegły borowinowe, ale w procesie formowania nie jest używany piasek, tylko woda, co oznacza, że powierzchnia cegły jest znacznie mniej ziarnista.

Jeśli chcesz uzyskać czystsze i gładsze wykończenie, wybierz cegły wyciskane. Te wykonane maszynowo cegły mają bardziej jednolity kształt i są tańsze o tysiąc.

Ręcznie robione cegły

Jeśli chcesz na przykład dopasować istniejące cegły lub budujesz dom na obszarze chronionym, ręcznie robione cegły zapewniają autentyczny wygląd.

Glina jest zwijana w piasek, a następnie umiejętnie „wrzucana” ręcznie do formy. Ręcznie robione odmiany oferują większą elastyczność, ponieważ mogą być wykonane jako cegły standardowe lub niestandardowe, tworząc natychmiastowy charakter i urok.

Ręcznie robione cegły mają bardziej szorstką, otwartą teksturę i atrakcyjną zmarszczoną powierzchnię. Możesz również uzyskać bardziej indywidualny wygląd dzięki szerokiej gamie kolorów i rozmiarów – ale znajduje to odzwierciedlenie w cenie i kosztują około cztery razy więcej niż w produkcji maszynowej.