Obrót nieruchomościami – czy konieczne jest otwarcie działalności?

Obrót nieruchomościami cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością wśród osób, które chcą założyć własny biznes. Nic w tym dziwnego – rynek nieruchomości stale się rozrasta, co daje sporo możliwości. Warto jednak mieć świadomość, że taka forma zarabiania wymaga otworzenia działalności gospodarczej. Nie można zajmować się obrotem nieruchomościami jako osoba fizyczna, która nie posiada działalności.

Obrót nieruchomościami to nie tylko handel nimi, a więc przenoszenie prawa własności. W definicji obrotu znajduje się również najem, dzierżawa, użyczenie – w takiej sytuacji obrót sprowadza się do przekazywania praw i obowiązków drugiej stronie umowy oraz dopilnowania wszystkich formalności. Osoby, które chcą zajmować się obrotem nieruchomościami, powinny posiadać własną działalność gospodarczą. Zajmowanie się obrotem nieruchomościami bez działalności gospodarczej to wykroczenie, które może powodować wiele poważnych sankcji. Jeśli więc chcemy zajmować się obrotem nieruchomościami zawodowo i długoterminowo, założenie własnej firmy będzie niezbędne.

Przyda się licencja pośrednika

Osoby, które chcą zajmować się obrotem nieruchomościami w ramach własnej działalności, muszą mieć świadomość, że prowadzenie firmy wymaga posiadania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jest to dokument, który uprawnia posiadacza do wszelkich czynności formalno-prawnych związanych z prowadzoną działalnością. Jest również potwierdzeniem posiadanych kompetencji i kwalifikacji. Aby uzyskać licencję, trzeba być osobą zdolną do czynności prawnych, niekaraną za przestępstwa przeciw mieniu i przestępstwa gospodarcze. Trzeba mieć ukończone studia wyższe, a także roczne studia podyplomowe w zakresie obrotu nieruchomościami. Konieczne są również praktyki zawodowe oraz zdanie egzaminu kwalifikacyjnego, po którym uzyskuje się licencję. Zajmowanie się obrotem nieruchomościami wymaga więc dosyć sporych przygotowań i wiedzy. Warto o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej, zanim zdecydujemy się na prowadzenie działalności.

Dobra renoma biura nieruchomości

Aby biuro nieruchomości przynosiło dochody i dawało satysfakcję z życia zawodowego, trzeba zadbać o to, by prosperowało na jak najwyższym poziomie. Klienci zwracają bowiem uwagę na jakość usług, terminowość, rzetelność, doświadczenie pracowników biura nieruchomości oraz wiele innych kwestii. Jeśli biuro nie będzie spełniało oczekiwań, raczej nie będzie polecane kolejnym klientom. Warto również stawiać na odpowiednią reklamę i promocję, także w sieci. To właśnie tam klienci często szukają nieruchomości, które ich interesują. Na www.edom-nieruchomosci.pl można znaleźć spory wybór ofert nieruchomości, które z pewnością przypadną do gustu osobom poszukującym własnych mieszkań czy domów. Każde biuro nieruchomości powinno mieć dobrą, funkcjonalną stronę internetową. Przydadzą się również strony w mediach społecznościowych. Im więcej możliwości komunikacji z potencjalnymi klientami, tym lepiej.