Dywan – niezbędny element dziecięcego pokoju

Wesoły i kolorowy dywan wywoła pozytywne emocje w każdym pomieszczeniu. Jeśli zastanawiasz się, jak dodać akcentujące kolory lub po prostu ożywić atmosferę pokoju dziecinnego, w poniższej treści znajdziesz kilka świetnych pomysłów.

Pomysły na kolorowe dywany – plusy i minusy

Gdy do rodziny przychodzi noworodek, rodzice angażują się w zaaranżowanie jak najlepszego środowiska dla maluszka. Łóżeczko, przewijak, komoda – te meble są niezbędne w każdym pokoju dziecięcym czy dziecięcym. Wielu rodziców nie jest jednak pewnych, czy i kiedy położyć dywan dla dzieci na podłodze. Według ekspertów nie ma potrzeby kupowania dywanika do pokoju dziecinnego, dopóki dziecko nie ukończy pół roku, ponieważ dziecko jest przez większość czasu w łóżeczku lub w ramionach mamy i nie ma kontaktu z podłogą w ogóle. Kiedy dziecko aktywnie uczy się raczkowania i chodzenia, dywan w przedszkolu jest nie tylko pożądany, ale wręcz konieczny. Ma chronić maluszka i zapewniać ciepło.

Oprócz funkcji praktycznych, dywan w pokoju dziecięcym jest ważnym elementem wystroju wnętrza. Większość rodziców zwraca uwagę na kolor ścian, projekt sufitu, pościel, dodatki, dekoracje i jakoś zaniedbuje podłogę. Jasne i kolorowe dywaniki do pokoju dziecięcego są dostępne w ogromnej różnorodności i mogą być równie stylowe jak w salonie czy sypialni dla dorosłych. Dodanie dywanu to doskonały sposób na ożywienie wystroju pokoju dziecięcego bez wydawania fortuny. Taki element dekoracyjny dobrze komponuje się zarówno w pomieszczeniu utrzymanym w neutralnych barwach, tworząc kontrast, jak i we wnętrzu jasnym, nawiązującym do już zarysowanych akcentów kolorystycznych.

Jak wkomponować kolorowy dywan we wnętrza pokoi dziecięcych?

Jeśli w domu jest pomieszczenie, w którym kolorowy dywan nie będzie ryzykowną decyzją projektową to jest to oczywiście sypialnia lub pokój zabaw Twojego dziecka. Jak wspomnieliśmy, żywe odcienie można wkomponować we wnętrze na dwa sposoby, w zależności od ogólnej kolorystyki i stylu pomieszczenia. Jeśli sypialnia dziecka jest już urządzona w jasnych kolorach, dywan może odzwierciedlać wzór. Jeśli wybrałeś neutralną paletę kolorów, dywan natychmiast stanie się obiektem przyciągającym wzrok i centralnym punktem.

Dywany dla dzieci zwykle występują w wesołych kolorach, z wzorami, rysunkami, postaciami z bajek i kreskówek. Jeśli nadal nie wybrałeś koloru dywanu, pamiętaj, że nie powinien być zbyt jasny. Zwróć uwagę na zalecenia projektantów. Na przykład zielony dywan w pokoju dziecięcym odświeży atmosferę i wprowadzi poczucie przytulności. Możesz wybrać inny kształt – kwadratowy, owalny, okrągły lub prostokątny, w zależności od osobistych upodobań, kształtu i wielkości mebli itp. Dzieci uwielbiają takie kolory, ale nie ma potrzeby przeładowywać projektu zbyt dużą ilością kolorowych elementów dekoracyjnych. To będzie wyglądać bardzo bez dobrego gustu, a także wizualnie zmniejszy przestrzeń. Biały nie jest praktyczny dla dzieci, ponieważ dzieci lubią bawić się farbami i innymi materiałami, które łatwo poplamią dywan.