Nowa firma – jaki rodzaj księgowości wybrać?

accounting-1112920_1280

Zakładając nowa firmę trzeba przede wszystkim zastanowić się nad formą prowadzenia jej księgowości. Musisz skutecznie wybrać pomiędzy księgowością tradycyjną a księgowością online. Do głównych obowiązków biura księgowe należy rozliczanie z urzędem skarbowym i ZUS-em. Ponadto biuro w naszym imieniu reprezentuje nas przed tymi instytucjami. Jaką księgowość wybrać i jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań? Ciekawa jest choćby ta kancelaria prawno podatkowa w Katowicach.

Księgowość tradycyjna

Z reguły dzieli się na dwie opcje: zewnętrzna firma księgowa lub tradycyjna księgowa w firmie. Jest to ciągle najbardziej popularny model prowadzenia księgowości w firmach. Samodzielne prowadzenie spraw finansowych firmy wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego profesjonalne firmy jak i wykwalifikowani pracownicy świetnie sprawdzają się w tym zakresie.

Na czym polega księgowość tradycyjna? Jest to przede wszystkim księgowanie kosztów i przychodów, wypełnianie ksiąg przychodów i rozchodów oraz sporządzanie deklaracji podatkowych i rozsyłanie ich do urzędów w naszym imieniu. Jeżeli decydujemy się na biuro rachunkowe wówczas jesteśmy zobowiązani dostarczyć odpowiednie dokumenty do tego biura. Następnie są one rozliczna i umieszczane w dokumentacji firmowej. Następnie właściciel firmy otrzyma odpowiednią informację na temat kwoty podatków i składek do zapłacenia.
W tym przypadku do zadań księgowości tradycyjnej należy wystawianie i przechowywanie faktur, wypełnianie ksiąg przychodów i rozchodów, prowadzenie ewidencji i rozchodów jak i sporządzanie wszelkich deklaracji podatkowych. Ponadto biuro musi zająć się rozliczeniami z pracownikami i kontaktuje się w naszym imieniu z urzędem.

Wszystko ma swoje wady i zalety – nie inaczej jest w tym przypadku. Dzięki księgowości tradycyjnej otrzymujemy pełną obsługę księgową w każdym zakresie. Nie ponosimy odpowiedzialności za błędy w rozliczeniach biura księgowego. Ponadto jesteśmy wspierani przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników księgowych. Do zdecydowanych wad takiego rozwiązania jest na pewno konieczność wizyt w biurze rachunkowym. Do tego nie mamy dostępu do aktualnych informacji jak i nie otrzymujemy codziennych raportów dotyczących rozliczeń.

Księgowość internetowa

Księgowość online jest dosyć nowym rozwiązaniem finansowym dla naszej firmy. Jest to głównie to samo co księgowość tradycyjna – z tym że wszelkie dokumenty wysyłamy przez internet. Mamy stały dostęp do wszelkich wydruków, które w każdej chwili możemy pobrać z internetu. Poza tym księgowość online oferuje wiele aplikacji i programów, które można dobrać w zależności od potrzeb i charakteru naszej firmy.

Jest to rozwiązanie tańsze od księgowości tradycyjnej. Te rozwiązanie okazuje się być najlepsze dla mniejszych przedsiębiorstw, gdzie staramy się oszczędzać na wszelkich kosztach. Ponadto tutaj każdą sprawę finansową załatwimy bez wychodzenia z domu. Serwisy są aktualne jeżeli chodzi o prawo podatkowe, dlatego nie musisz przejmować się zmianami prawa. Do korzystania z usług biura internetowego wystarczy przeglądarka – nie musisz instalować żadnych innych aplikacji. Ponadto nasze dane są bardzo dobrze zabezpieczone.