Obozy językowy – prosty i przyjemny sposób na naukę języka obcego

Nauka języków obcych to obecnie podstawa. Znajomość angielskiego to już praktycznie za mało, jeżeli chodzi o rynek pracy. Jednak nie tylko w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy może pomóc nam znajomość innych języków. Coraz częściej podróżujemy do innych krajów, gdzie musimy komunikować się z ich mieszkańcami, w celu chociażby zapytania o drogę do poszukiwanego przez nas miejsca.

Ale czy nauka języka w szkole czy też klasyczny kurs nam wystarczą? O wiele ciekawszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie dają kursy językowe połączone z wyjazdami zagranicznymi np. obozy językowe. Jest to interesujący sposób na poznanie nowych ludzi i miejsc, a także na efektywniejszą naukę języka obcego. Co ciekawe, takie oferty nie są skierowane wyłącznie do dzieci i młodzieży szkolnej. Pojawia się również coraz więcej ofert kierowanych dla dorosłych oraz osób chcących podnieść swoje umiejętności językowe. Czym wyróżniają się takie wyjazdy i jakie są ich programy?

Jakich języków można się uczyć na obozach językowych?

people-2567915_960_720

Wszystko zależy od profilu szkoły językowej, która oferuje taki sposób nauki. Niektóre z nich proponują jedynie naukę języka angielskiego w takiej formie we wskazanych przez siebie krajach. Inne, takie jak np. szkoła EF Education Sp. z o.o. do wyboru proponuje 11 języków, których można uczyć się w 19 krajach. Do wyboru uczestnicy kursów tego rodzaju mają aż 52 miejscowości. Wśród najpopularniejszych kierunków znajduje się między innymi Kalifornia i Malta, gdzie można uczyć się angielskiego i jednocześnie poznawać ciekawą kulturę tych miejsc, a także zwiedzać zabytki czy inne ciekawe miejsca. Ciekawą propozycją będą też kursy pozwalające na naukę języka japońskiego czy chińskiego. Co istotne, firma przygotowuje standardową ofertę na kurs 6 tygodniowy, ale każdy klient po ustaleniach indywidualnych może wybrać ofertę dopasowaną do swoich umiejętności i możliwości – np. w przypadku dzieci może to być wyjazd na wakacje, a w przypadku dorosłych okres urlopu.

Do kogo skierowana jest oferta na wyjazdy językowe za granicę?

Program obozów językowych tworzony jest przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych, średnich i studentach. Dla osób starszych o wiele częściej przygotowywane są specjalne, dłuższe kursy językowe dostosowane do ich umiejętności – mogą to być kursy dla osób rozpoczynających naukę, ale też dla takich, które chcą nauczyć się czegoś więcej np. poznać język zawodowy, który przyda im się w pracy. Tego typu oferta skierowana jest przede wszystkim do osób, które od nauki języka obcego chcą czegoś więcej. Dzięki takiemu wyjazdowi nie tylko nauczą się słownictwa czy gramatyki, ale także będą mogły w praktyce sprawdzić swoje świeżo nabyte umiejętności. Chodzi tutaj między innymi o kontakt z żywym językiem – często zupełnie innym niż ten, jaki poznaje się na lekcjach w szkole. Wyjazd za granicę pozwala też przełamać tak zwaną blokadę językową, która dotyka wiele osób uczących się języka obcego, gdy muszą rozmawiać w tym języku.

Nie bez znaczenia jest też możliwość poznania kultury danego kraju oraz miejsc ważnych dla jego historii. To również wpływa w wielu przypadkach korzystnie na to, jak przyswajany jest język obcy.

Obozy językowe – jak wygląda nauka?

Wysłanie dziecka na obóz połączony z nauką języka obcego jest jednym z najlepszych pomysłów na zapewnienie mu udanych wakacji, które jednocześnie mu przyniosą wiele korzyści. Nauka na takich obozach odbywa się w niewielkich grupach, które prowadzone są przez native speakera. Poziom trudności dostosowany jest do umiejętności grupy. Niejednokrotnie nauka odbywa się w czasie różnorodnych zabaw oraz wycieczek fakultatywnych. Takie formy pozwalają na szybsze przyswojenie słownictwa, ale także sposobu wypowiadania się w danym języku. Oczywiście przewidziane są również zajęcia pozwalające młodzieży odetchnąć od nauki i dobrze się bawić. Czasami zdarza się tak, że niektóre szkoły oferują możliwość nauki języka obcego w grupach międzynarodowych, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia naukę i pozwala na zawarcie znajomości na całym świecie.