Chcesz obudzić się wypoczęty? Tak kupisz doskonały materac!

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru odpowiedniego materaca jest wygoda (lub, jak można to usłyszeć, nazywa się zmniejszeniem nacisku). Jeśli materac jest zbyt twardy, może powodować nacisk na ciało. To odcina krążenie i szczypie nerwy (czy kiedykolwiek budzisz się z uczuciem „mrowienia” w dłoni?) i powoduje częste zmiany pozycji.

Jeśli często zmieniasz pozycje, sen jest podzielony i nie wchodzisz w głębsze fazy snu (takie jak sen REM). Oznacza to, że obudzisz się zmęczony, nawet jeśli sądzisz, że śpisz 8 godzin. Kiedy wypróbowujesz materac, powinieneś być w stanie położyć się w jednej pozycji bez poruszania się przez co najmniej kilka minut. Jeśli możesz to zrobić, znalazłeś dobry materac.

To są dwa główne kryteria. Jeśli znajdziesz materac, który utrzymuje Cię w odpowiednim ułożeniu, ale nie powoduje ucisku na Twoje ciało, to znalazłeś dla siebie świetny materac. Aby pomóc w dostosowaniu go z tego miejsca, należy wziąć pod uwagę kilka innych rzeczy.

Mniejsze czynniki

Istnieje kilka innych kryteriów, na które można zwrócić uwagę podczas wyszukiwania materaca.

Ruch i separacja

Jeśli dzielisz łóżko, chcesz zminimalizować przenoszenie ruchu. Jeśli twój partner wejdzie lub wstanie z łóżka lub zmieni pozycję, istnieje ryzyko, że zostaniesz obudzony, jeśli materac przeniesie zbyt dużo tego ruchu na twoją stronę łóżka. Wypróbuj materace do spania sklep ze swoim partnerem i poproś partnera, aby zmienił pozycje, gdy ty jesteś odwrócony, aby zobaczyć, ile ruchu czujesz.

Temperatura

Inną kwestią, którą uwzględniają niektórzy ludzie, jest zatrzymywanie ciepła przez materac. Większość dobrych materacy w dzisiejszych czasach ma funkcje, które pomagają to złagodzić (zaawansowane pianki, materiały zmieniające fazę, wentylacja itp.). Największym ryzykiem są tutaj tanie materace z pianki memory.

Kwestia krawędzi

Chcesz mieć mocne podparcie krawędzi materaca, szczególnie jeśli śpisz blisko krawędzi łóżka lub często siadasz na krawędzi łóżka. Większość przeciętnych lub lepszych materacy sprężynowych wykorzystuje ulepszoną piankową osłonę wokół krawędzi, ale niektóre z najtańszych materacy używają po prostu stalowego pręta z boku. Osłona z pianki jest lepsza. Materace z pianki termoelastycznej często nie mają oddzielnego podparcia krawędzi ze względu na naturę pianki (jest ona zaprojektowana tak, aby przybierać kształt ciała, nawet gdy tylko na niej siedzisz).

Jaki materac kupić?

Istnieją trzy podstawowe kategorie materacy. Pierwszy to specjalna pianka. Zwykle będą one wykonane z różnych rodzajów pianki. Dwie kategorie pianek specjalistycznych to lateks i pianka. Są też tradycyjne materace ze sprężynami (lub kieszeniami, jeśli wolisz). Można je wszystkie związać razem lub pojedynczo zapakować. Jest też materac hybrydowy. W ostatnich latach marki wyszły z opcjami „hybrydowymi” dla osób zainteresowanych określonymi aspektami zarówno pianki, jak i drugiego rodzaju. Ostateczna decyzja jest uzależniona od Twoich osobistych preferencji.