Od czego zależy rzeczywista wartość brylantu?
Ceny brylantów są zależne od bardzo wielu czynników. Samo powstanie tego kamienia to wynik ciągu wielu zdarzeń w naturze, których wynikiem jest powstanie pożądanego przez wielu kamienia szlachetnego.Czasami dwa z pozoru identycznie wyglądające kamienie mogą drastycznie różnić się ceną rynkową. W tym wypadku największe znaczenie ma wycena, wykonywana przez każdy skup brylantów, przed podaniem proponowanej ceny. Na czym ona polega i jakie cechy brane są pod uwagę?
Zasada 4C
Przy wycenie brylantu profesjonaliści kierują się parametrami 4C. Skrót ten pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: carat, colour, clarity oraz cut. W kolejności oznaczają one: karat (jednostka masy), barwa, czystość oraz szlif. Te cztery Elementy każdego diamentu są kluczowe w trakcie analizy wartości diamentu i przede wszystkim od nich zależy ostateczna wynik.
Masa brylantu
Do określenia masy brylantu używana jest bardzo dobrze znana wszystkim jednostka jaką jest karat. 1 karat to w przybliżeniu 0,2 grama. Tutaj zasada jest prosta – czym większa masa, tym większa wartość kamienia. Jednak w tym wypadku znaczenie ma również rozmiar brylantu. Jeden o masie jednego karata będzie droższy niż dwa mniejsze, których łączna masa wynosić będzie tyle samo. Spowodowane to jest faktem, że większe kamienie występują w przyrodzie rzadziej niż te mniejsze, stąd ich wartość jest proporcjonalnie wyższa.
Barwa brylantu
Barwa to kolejna ważna cecha brylantu. Najwyższej jakości kamienie są całkowicie bezbarwne, jednak takie okazy spotykane są niezwykle rzadko. Parametr ten określa się na specjalnej skali oznaczonej literami od D do Z; bezbarwne kamienie oznaczamy literą D, a te o najbardziej żółtej barwie literą Z.
Czystość brylantu
Każdy diament posiada swoje charakterystyczne cechy, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, są to tak zwane inkluzje i skazy. Ich rozmieszczenie i wielkość mają duży wpływ na brylancję kamienia, czyli sposób załamania światła. Im mniej inkluzji i skaz tym lepsza przejrzystość brylantu i co za tym idzie większa wartość. W najlepszych okazach niemożliwe jest dostrzeżenie wad pod lupą, jednak w tych gorszej jakości są one widoczne już gołym okiem.
Szlif brylantu
Trzy cechy wymienione wcześniej odnosiły się do naturalnych właściwości brylantu. Jednak ostatnia z opisywanych czterech cech – szlif – zależy już tylko i wyłącznie od pracy ludzkich rąk. Aby nasza biżuteria uzyskała swój piękny połysk musi zostać poddana szlifowaniu. Po odpowiedniej obróbce wprawionego szlifierza brylant przyjmuje swój kształt. Tutaj znaczenie mają detale: jeśli szlif będzie zbyt płytki brylant będzie wydawał się bardziej matowy, a jeśli za głęboki stanie się ciemny. Te efekty spowodowane są występowaniem zjawiska brylantacji, czyli rozchodzeniem się światła wewnątrz diamentu.
Występują również różne rodzaje szlifu. Najpopularniejszym jest szlif brylantowy, który składa się z 56 faset i tafli.
Powyżej wymienione cechy brane są pod uwagę przez wszystkie największe organizacje zajmujące się obrotem i kontrolą obrotu kamieniami szlachetnymi na świecie.