Od prób naśladowania dźwięków po liczne gatunki: witamy w świecie muzyki elektronicznej!

Jednym z ulubionych zajęć osób będących fanami muzyki elektronicznej jest próba opisania różnych gatunków należących do tego nurtu. Zwykle zaczyna się od tego, że błąka się po historii każdego z głównych gatunków, a kończy na próbach naśladowania dźwięków i rytmów perkusyjnych.

dj-743802_960_720Ale jeśli ktoś może mieć obsesję na punkcie jednej rzeczy, to właśnie słuchania muzyki elektronicznej. Dzisiaj więc poradnik dla osób, dla których muzyka elektroniczna zajmuje szczególne miejsce w sercu oraz dla tych, którzy faktycznie są z innej bajki, ale chcą poznać rodzaje muzyki elektronicznej.

House

Od tego zaczęła się muzyka house, nowoczesna muzyka elektroniczna, jaką znamy. Oczywiście istniała muzyka protoelektroniczna na długo przed tym, ale house był wtedy, gdy muzyka elektroniczna zaczęła formować się w style, które słyszymy dzisiaj. Zaczęło się w latach 80. XX wieku, kiedy czarna młodzież z śródmieścia w Chicago wzięła i użyła syntezatorów i automatów perkusyjnych do stworzenia powtarzalnego, przyjaznego tańcu stylu muzyki elektronicznej. Nazwa gatunku pochodzi od popularnego, obecnie legendarnego klubu nocnego w Chicago o nazwie The Warehouse.

Muzyka house jako główny nurt elektronicznej muzyki tanecznejprawdopodobnie zrodziła wiele innych głównych gatunków muzyki elektronicznej i jest jednym z najszerzej dostępnych gatunków z prawdopodobnie setkami podgatunków. Więc jeśli słyszysz utwór elektroniczny i nie masz pojęcia, jaki to styl, house to świetny zakład.

Zazwyczaj można rozpoznać utwór house dzięki sprężystemu, wyluzowanemu klimatowi. Wzór bębna jest zazwyczaj prosty 1-2-3-4 (taktowanie 4/4) z kickiem. Jest to także gatunek o najbardziej organicznym brzmieniu, ponieważ utwory często zawierają wokalistę i próbki instrumentów.

Techno

Mniej więcej w czasie, gdy powstawał house w Chicago, czarna młodzież z klasy średniej mieszkająca na przedmieściach Detroit zaczęła grać w swoim własnym stylu muzyki elektronicznej. Ten gatunek, znany jako techno, rozwinął się wraz z muzyką house i wykorzystał wpływy funk i electro do stworzenia muzyki w pełni elektronicznej. Koncentrując się na dźwiękach elektronicznych, a nie na próbkach głosu i instrumentów, techno było dobrym określeniem tego bardziej robotycznego, industrialnego gatunku.

Utwory techno można odróżnić od uderzenia 1-2-3-4, które kładzie większy nacisk na kick (bas). Powinieneś usłuszeć maszynową, chłodniejszą atmosferę w porównaniu do house’u, z naciskiem na ciekawe efekty dźwiękowe i głosowe w porównaniu z dusznym, sprężystym housem.

Trance

Po tym, jak house i techno migrowały do Europy pod koniec lat 80. i eksplodowały popularnością, na początku lat 90. pojawił się nowy gatunek z tego kontynentu. Ta pełna melodii, emocjonalna i podnosząca na duchu muzyka elektroniczna często wprawia tancerzy w stan euforii lub transu, i tak właśnie nazwano trance.

Wielu wczesnych producentów trance uczestniczyło w imprezach tanecznych na plaży, które są teraz legendami. Łatwo jest więc zidentyfikować utwory transowe, które zwykle przywołują obrazy tańca na plaży podczas zachodu słońca.

Więcej na https://www.sn2.eu.