Odszkodowania za spadek wartości nieruchomości – w jakim przypadku Ci się należy?

Posiadanie własnej nieruchomości daje spokój i pewność zabezpieczenia finansowego. Dotyczy to zarówno właścicieli mieszkań i domów, jak również osób, które posiadają swoją ziemię. Zdarza się jednak, że całkowicie nie z naszej winy wartość nieruchomości spada. W wielu przypadkach należy nam się wtedy odszkodowanie.

Wartość nieruchomości zależy od wielu czynników, między innymi lokalizacji, ale również od tego, jak dbamy o dom czy mieszkanie. Wiele osób mocno inwestuje w swoją własność, często wkładając w budowę domu czy kupno mieszkania oszczędności całego życia. Jest to dobra inwestycja i lokata kapitału, niestety w pewnych sytuacjach musimy liczyć się ze spadkiem wartości nieruchomości zupełnie nie z naszej winy. Warto znać sytuacje, w których wartość rynkowa domu czy ziemi mocno się obniża, a także zadbać o swoje interesy w sytuacji, gdy należy nam się za to odszkodowanie.

Kiedy wartość nieruchomości spada?

Nieruchomość może stracić na wartości w wielu przypadkach. Dotyczy to sytuacji, gdy zmienia się plan zagospodarowania przestrzennego na danym terenie i w pobliżu nieruchomości powstają na przykład farmy wiatrowe, zakłady przemysłowe, a także fermy różnego rodzaju zwierząt. W takich sytuacjach trudno jest sprzedać nieruchomość jako położoną w cichym i spokojnym miejscu. Czasem po latach spokoju tuż obok domu wybudowana zostaje trasa szybkiego ruchu, a na polu stawiają słupy energetyczne. Zdarza się również, że zmieniają się przepisy prawa, między innymi wodnego, dotyczącego zabytków czy inne przepisy, które utrudniają właścicielom nieruchomości korzystanie z nich w takim zakresie, jak przed wejściem nowych przepisów. W każdej z opisanych sytuacji wartość nieruchomości drastycznie spada i sprawia, że w krótkim czasie możemy sprzedać nieruchomość za dużo mniej. Nie jest to korzystne dla właścicieli nieruchomości, którzy często włożyli w nie cały dorobek życia. Dlatego też warto wiedzieć, co nam się należy i w jakich przypadkach możemy wystąpić o odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości.

Skuteczne sprawy odszkodowawcze

Jeśli sądzisz, że wartość Twojej nieruchomości spadła nie z Twojej winy i chcesz się upewnić, czy nie należy się Tobie za to odszkodowanie, warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników i kancelarii prawnych, które specjalizują się w sprawach odszkodowawczych. Aby uzyskać odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości, konieczne jest zwykle postępowanie w sądzie. Rzadko kiedy udaje się taką rekompensatę uzyskać na etapie działań przedsądowych. Warto również mieć świadomość, że sprawy o odszkodowanie nie są proste i mogą ciągnąć się dosyć długo. Najczęściej jednak kończą się korzystnym wynikiem dla właścicieli nieruchomości. Wiele osób, których wartość nieruchomości spadła, nie decyduje się na sprawę o odszkodowanie ze względu na jej czasochłonność czy dodatkowe koszty. Jednak wysokość odszkodowania jest zwykle zdecydowanie wyższa niż koszty sądowe czy wynagrodzenie dla kancelarii prawnej. Jeśli wartość nieruchomości spadła o kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy, zawsze warto ubiegać się o odszkodowanie.