Odszkodowania w Anglii – co powinieneś wiedzieć?

Ubieganie się o odszkodowanie zwykle bywa drogą przez mękę, o czym przekonał się z pewnością każdy, kto choć raz musiał przez to przejść. Ubezpieczyciele raczej niechętnie wypłacają poszkodowanym duże kwoty, zwykle mocno zaniżają wysokość odszkodowania, co kończy się ciągnącymi się sprawami sądowymi. Jeszcze większy problem mają osoby, które ubiegają się o odszkodowanie za granicą. Oprócz zawiłych przepisów, muszą się również zderzyć z barierą językową oraz problemami związanymi z różnicami w konkretnych zasadach ubiegania się o odszkodowanie.

Osoby, które na co dzień mieszkają i pracują w Anglii, także tam załatwiać muszą wszystkie formalności związane z różnymi codziennymi i niecodziennymi sytuacjami. Gdy przytrafi nam się wypadek czy zdarzenie drogowe, w którym ucierpimy my lub nasz pojazd, warto znać swoje prawa, wiedzieć, co nam przysługuje i co konkretnie zrobić, aby szybko otrzymać odszkodowanie w odpowiedniej wysokości. Dobrym pomysłem może być przejrzenie forów tematycznych dla Polaków mieszkających w Anglii. Można tam znaleźć sporo porad i sprawdzonej wiedzy, pochodzącej od osób, które już swoją drogę po odszkodowanie przeszły. Pamiętajmy jednak, by bazować nie tylko na zdaniu i opiniach innych osób, ale również na obowiązujących przepisach. Nie należy myśleć, że przepisy w UK są identyczne jak w Polsce, choć pod wieloma względami bywają podobne. Przykładowo, na ubieganie się o odszkodowanie po wypadku w UK mamy jedynie trzy lata. Jeśli nie dopilnujemy tego terminu, raczej później nie będzie już szansy na uzyskanie należnych nam pieniędzy.

Warto wiedzieć, co robić po wypadku

Gdy przytrafi nam się stłuczka, kolizja lub poważniejszy wypadek drogowy, zwykle jesteśmy w nerwach i stresie, co utrudnia racjonalne myślenie i powoduje, że o wielu kwestiach zapominamy. Przede wszystkim, trzeba zdobyć dane sprawcy kolizji, co będzie niezbędne do ubiegania się odszkodowania z jego ubezpieczenia. Jeśli sprawca nie będzie chciał takich danych podać, konieczne będzie wezwanie policji. Warto również poinformować swojego ubezpieczyciela o zdarzeniu. Konieczne jest również w przypadku osób poszkodowanych, by skorzystali z porady lekarskiej lub wybrali się do szpitala. Chodzi nie tylko o przebadanie czy udzielenie pomocy medycznej, ale również o to, by medycy sporządzili odpowiednią dokumentację, która również będzie potrzebna do ubiegania się o odszkodowanie.

Gdy nie chcesz działać samodzielnie

Kwestie odszkodowań bywają skomplikowane nawet w naszym kraju, gdy nie mamy problemów z językiem czy znajomością przepisów. W UK może więc być zdecydowanie trudniej. Odszkodowanie za uraz głowy, złamanie czy inne pokłosie wypadku komunikacyjnego może być trudne do uzyskania dla osób, które gubią się w przepisach, nie znają zbyt dobrze języka lub nie wiedzą, od czego w ogóle zacząć ubieganie się o to, co im się należy. W takich sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm odszkodowawczych, które na co dzień zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań dla swoich klientów z terenu UK.