Jak odzyskać swoje pieniądze mając tytuł wykonawczy?

Być może w naszym życiu kiedykolwiek zdarzyła się sytuacja, w której nie mogliśmy odzyskać od kogoś naszych pieniędzy. Niestety prawda jest taka, że wtedy droga, aby to zrobić w wielu przypadkach jest bardzo trudna i długa i niestety nie zawsze kończy się to sukcesem. Nie mniej, jednak bez względu na wynik warto próbować i raczej nie należy się poddawać. Z drugiej strony musimy być także świadomi tego, że takie coś będzie wiązało się ze sporymi wydatkami.

Co trzeba zrobić zanim udamy się do komornika?

Powiedzmy sobie już o ostatnim etapie, czyli postępowaniu egzekucyjnym, które zawsze prowadzi Komornik Sądowy. Jak się w ogóle za to zabrać? Chyba nikomu nie trzeba mówić o tym, że najpierw musimy udać się do kancelarii komorniczej. Wtedy tam staramy się o tytuł wykonawczy, gdyż bez tego nie możemy złożyć wniosku o postępowanie komornicze. Co to takiego? Tak naprawdę nie jest wcale to skomplikowane, bo w praktyce chodzi tylko o podbicie pieczątką prawomocnego orzeczenia adnotacją mówiącą o tym, że to o co się staramy podlega wykonaniu. Jeśli mamy już wspomniany tytuł wykonawczy to w zasadzie droga jest już w miarę łatwa. Zanim jednak przejdziemy dalej to powiedzmy sobie nieco więcej o kosztach. Jeśli chodzi o koszty to wygląda to wówczas w ten sposób, że musimy zapłacić dokładnie 6 zł za każdą wydaną stronę w danym dokumencie. Oczywiście wtedy, gdy my sami zapłacimy np. 6 zł, a w późniejszym czasie okaże się, że wydanych będzie więcej stron to będziemy musieli taką opłatę uiścić, jednak w przypadku, gdy zależy nam szczególnie na czasie najlepiej zadzwonić bezpośrednio do sądu, aby dowiedzieć się ile musimy dokładnie zapłacić.

Który komornik będzie odpowiedni?

Gdy mamy już wszystko opłacone i załatwione to w zasadzie nie pozostaje nam nic innego jak tylko skierowanie wniosku do komornika. Tutaj jednak pojawia się problem w postaci tego, że niestety bardzo często nie wiemy, którego komornika powinniśmy wybrać. Wiele zależy od tego czego dana sprawa dotyczy. Dla przykładu, jeśli chodzi o nieruchomości to wydaje się, że najlepiej będzie skorzystać z komornika, który działa przy sądzie, a ten z kolei zlokalizowany jest jak najbliżej tej nieruchomości. Co więcej zawsze, bez wyjątku najlepiej, aby była to osoba, która ma w tym co robi odpowiednie doświadczenie i cieszy się jak najlepszą opinią wśród innych klientów. Jak to sprawdzić? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, bo skutecznie może nam w tym pomóc Internet, a konkretniej chodzi o to, aby to właśnie w sieci przeczytać opinie na temat danego komornika – jeśli będą one pozytywne to jak najbardziej będziemy mogli skorzystać z jego usług bez żadnych obaw. Wydaje się, że jedną z ważniejszych kwestii jest to, aby przy wyborze tej konkretnej osoby nie kierować się tylko i wyłącznie samą ceną za usługę, gdyż w późniejszym czasie możemy tego po prostu żałować, a chyba raczej nie taki jest nasz cel, dlatego wybór powinien być przez nas jak najlepiej przemyślany.