Co oferuje bezrobotnym urząd pracy? Sprawdzamy!

Osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy w teorii ma większe szanse na zatrudnienie. Niestety bardzo często okazuje się, że rejestracja daje wyłącznie korzyści czysto teoretyczne. Oczywiście każdy bezrobotny, który w ma odpowiedni staż pracy może liczyć na zasiłek i ubezpieczenie zdrowotne, ale wielu z nas oczekuje zdecydowanie większych korzyści. Czy naprawdę Urząd Pracy nie ma bezrobotnym nic więcej do zaoferowania?

Dofinansowania i szkolenia

Pomimo sporej niechęci wielu bezrobotnych do tego urzędu, rejestracja bezrobotnego wiąże się z szeregiem korzyści, jakie można osiągnąć, jeśli wykażemy się większym zaangażowaniem. Faktycznie większość urzędów biernym poszukiwaczom pracy ma niewiele do zaoferowania. Jeśli jednak naszym celem jest rozwój osobisty lub założenie własnej działalności gospodarczej, to może się okazać, że znajdziemy tam odpowiednie wsparcie.

Urząd Pracy systematycznie oferuje bezzwrotne dotacje dla osób chcących założyć własną działalność gospodarczą. Kilka razy do roku organizowane są też nabory na szkolenia, dzięki którym można poszerzyć swoje kwalifikacje i zwiększyć szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Warto wiedzieć, że jeśli faktycznie zależy nam, by na współpracy z Urzędem Pracy wyjść korzystnie, to czasami lepiej brać sprawy w swoje ręce i w trakcie wizyty dopytywać o możliwość szkoleń i dofinansowania.

Dodatek aktywizacyjny – czy każdy może na niego liczyć?

Każda osoba bezrobotna nabywając prawo do zasiłku, pobiera go przez okres 6 miesięcy. Wiele osób, zamiast aktywnie szukać w tym czasie pracy, przyjmuje postawę wyczekującą. Po co się wysilać, skoro i tak dostaje pieniądze? Takie pytanie zdaje się cisnąć na usta wielu osobom na zasiłku dla bezrobotnych. Urzędnicy znaleźli na to jednak sposób i jest nim dodatek aktywizacyjny. Czym on jest? Jest świadczeniem przysługującym każdemu bezrobotnemu, który zdecyduje się na podjęcie zatrudnienia w okresie prawa do zasiłku. Dodatek wynosi 50% wartości zasiłku i otrzymujemy go, pomimo iż podjęliśmy zatrudnienie.

Wniosek można złożyć w każdym urzędzie pracy i jest on bardzo prosty do wypełnienia. Jak widać, nie jest prawdą, że urzędy nie mają nic do zaoferowania bezrobotnym. Wparcie, które można uzyskać, daje wymierne korzyści osobom faktycznie szukającym pracy. Pamiętajmy, że powiatowe urzędy prowadzą swoją bazę ogłoszeń, gdzie codziennie pojawiają się nowe oferty skierowane do bezrobotnych. Regularne ich przeglądanie może pomóc w szybszym znalezieniu pracy adekwatnej do naszego wykształcenia.