Ogrodnik- czy na pewno wiesz czym się wiąże ta praca?

Ogrodnicy pracują z różnymi rodzajami roślin, upraw i ogrodów i to na różnych poziomach. Niewielu ogrodników pracuje na polach, czy w szkółkach. Sadzą i uprawiają rośliny, a tylko nielicznym udaje się pracować w laboratoriach czy jako pomoc w salach lekcyjnych jako konsultant.

people-2601034_960_720

Poziom pracy, który wykonują ogrodnicy, zależy od rodzaju wykształcenia i posiadanej wiedzy. Pomagają w poprawie jakości żywności poprzez rzeczywiste wspieranie utrzymania roślin, dokładając się do ich wzrostu i odżywiania. Zajmują się również szkółkami lub zarządzaniem szklarnią, mogą tez prowadzić własny nowoczesny biznes, czego idealnym przykładem jest sklep internetowy BENEX. Wtedy podstawowym zadaniem jest:

 • uprawa,
 • marketing,
 • sprzedaż roślin ozdobnych.

Obowiązki ogrodnika

Do głównych obowiązków ogrodnika należą:

 • Utrzymanie szkółki, szklarni, roślin i ogrodów
 • Dbanie o krajobraz ogrodu lub szkółki
 • Uprawa ogrodów
 • Nadzór nad personelem i przeprowadzanie prezentacji
 • Krzyżowanie roślin

Ogrodnik – umiejętności i specyfikacje

Umiejętności i specyfikacje wymagane od ogrodnika obejmują:

 • Miłość do natury
 • Zapoznanie się z zasadami nadzoru
 • Dobra znajomość zarządzania szkółkami i uprawami
 • Dobra znajomość ogrodnictwa ozdobnego w różnych fazach

Ogrodnik – edukacja i kwalifikacje

Nie jest wymagana żadna konkretna edukacja, ale trzeba zrozumieć anatomię rośliny. Mile widziana jest dobra znajomość chemii roślin, biochemii, fizyki i genetyki. Zrozumienie działania szklarni i szkółki również jest jak najbardziej mile widziane, tak samo jak wiedza o kreatywnym krajobrazie. Rozmnażanie, pielęgnacja i rozmnażanie roślin to kolejne zagadnienie.

Zarobki ogrodnika różnią się w zależności od rodzaju obowiązków, charakteru pracy, lokalizacji, regionu, doświadczenia i wielu innych czynników.

Ogrodnicy uprawiają, sprzedają i zbierają kwiaty, rośliny, krzewy i drzewa. Są zatrudnieni w ogrodach botanicznych, firmach krajobrazowych, parkach i szklarniach. Pracownicy ogrodnicy często wykonują uciążliwą pracę w zmiennych warunkach pogodowych. Ogrodnictwo wymaga, aby pracownicy zajmujący się ogrodnictwem pochylali się i stali przez dłuższy czas.

Ogrodnicze obowiązki zawodowe

Pracownicy ogrodnictwa przygotowują łodygi, przenoszą rośliny do pojemników czy do gleby i rozładowują przesyłki pakowanej gleby i innych produktów ogrodniczych. Mogą również rozmnażać nowe rośliny poprzez szczepienie i inne środki, a także rozsadzać rośliny i drzewa śliwkowe.

Noszenie sprzętu ochronnego, takiego jak maski przeciwpyłowe, okulary ochronne i odzież ochronna, jest niezbędne dla pracy ogrodnika. Stosowanie nawozów, pestycydów i innych środków chemicznych naraża pracowników branży ogrodniczej na substancje, które mogą być szkodliwe. Ostrożność podczas korzystania ze sprzętu ogrodowego i narzędzi jest również konieczna dla pracowników ogrodniczych, aby uniknąć obrażeń.

Specjalistyczne obowiązki

Niektórzy pracownicy zajmujący się ogrodnictwem analizują rośliny, aby dowiedzieć się, czy są one pozbawione składników odżywczych, zakażone chorobą czy też uszkodzone przez szkodniki. Następnie określają najlepsze sposoby rozwiązania problemów. Pracownicy ogrodowi korzystają również z licznych narzędzi i sprzętu ogrodniczego, a także muszą o nie dbać, aby utrzymać je w dobrym stanie.