Sposoby ogrzewania biur – na jakie decydujemy się najczęściej?

Ogrzewanie budynków z roku na rok jest coraz droższe. Wiąże się to ze wzrostem kosztów konwencjonalnych źródeł energii. Nic więc dziwnego, że zaczynamy szukać rozwiązań, które będą nie tylko bardziej ekonomiczne, ale również ekologiczne. Z biegiem lat na rynku pojawia się coraz więcej opcji, z których warto korzystać zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i biurowym.

Odpowiednie temperatury w przestrzeni biurowej są niezwykle ważne dla jakości i wydajności wykonywanej pracy. Gdy w sezonie zimowym po biurze hula wiatr i jest dosyć chłodno, trudno sobie wyobrazić pełną energii pracę. Dlatego też właściciele firm powinni szukać dobrych rozwiązań, które zapewnią ogrzewanie na odpowiednim poziomie, a jednocześnie pozwolą na znalezienie oszczędności.

Ekonomiczne i ekologiczne pompy ciepła

Dobrym rozwiązaniem dla firm, które poszukują ekologicznych inwestycji, są pompy ciepła. Tego rodzaju urządzenia należą do instalacji pozyskujących odnawialne źródła energii, pobierają bowiem ciepło z gruntu lub otoczenia. Pompy ciepła są poważną inwestycją na starcie, jednak w czasie eksploatacji kosztują jedynie tyle, ile wynosi cena energii elektrycznej niezbędnej do uruchomienia pompy. Urządzenia są różnej wielkości, mają różne parametry i moc, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Inwestycja w pompy ciepła w przypadku dużego biurowca może się zwrócić już po kilku latach, później będziemy mieć praktycznie darmowe ogrzewanie. Jeszcze lepszą opcją jest połączenie pompy ciepła z energią słoneczną z paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu energia ze słońca będzie uruchamiała pompę, co pozwoli na posiadanie całkowicie darmowego ciepła. Aby pompa ciepła spełniła wszystkie standardy, warto inwestować w dobre i sprawdzone firmy zajmujące się ich instalacją i późniejszą konserwacją. Im lepiej wybierzemy wykonawcę, tym mniej będziemy mieć problemów w czasie późniejszej eksploatacji.

Piece na pellet zapewniają komfort cieplny

W poszukiwaniu dobrego rozwiązania grzewczego dla firmy, warto zwrócić uwagę na piece na pellet. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania wykorzystującego wysokoemisyjne paliwo. Piece na pellet są świetnie zaprojektowane z wysokogatunkowych materiałów. Wykorzystują do ogrzewania pellet, który spala się niemal w całości, a przy tym jest w stu procentach naturalny. Takie ogrzewanie jest więc ekologiczne, gdyż poziom emisji zanieczyszczeń jest znikomy. Co więcej, pellet można uzupełniać w piecu co kilka dni. Pojemniki są dosyć duże, a urządzenia same pobierają tyle materiału, ile jest aktualnie potrzebne. Inwestycja w piece na pellet to dobre rozwiązanie do przestrzeni biurowej. Pozwala na zapewnienie odpowiedniej temperatury nawet wtedy, gdy system centralnego ogrzewania nie sprawdza się zbyt dobrze.