Opieka osób starszych w Niemczech – czy to się opłaca?

old-people-couple-together-connected
W społeczeństwach Europy Zachodniej już od lat obserwujemy postępujące zjawisko starzenia się całej populacji. Dość jasno pokazują to wszelkiego rodzaju wskaźniki demograficzne. Ta tendencja będzie się zwiększać w najbliższych latach.

Rodzi to szereg różnego rodzaju konsekwencji. Jedną z nich jest całkowite przemodelowanie polityki senioralnej w zakresie opieki nad ludźmi starszymi.

Wszystkie wyżej przedstawione przesłanki pokazują nam jasno, że rynek opiekunów osób starszych zwiększa się i coraz więcej ludzi jest potrzebnych do pracy w tym zawodzie. Dlatego też warto zatrzymać się na chwilę przy tym zagadnieniu i zobaczyć jak wyglądają wymagania i warunki zatrudnienia w tym zawodzie.

Przede wszystkim trzeba być osobą otwartą na pracę z drugim człowiekiem. W sposób łatwy umieć nawiązać z nim kontakt oraz nić porozumienia. Z drugiej jednak strony warto być odpornym psychicznie. Ludzie są różni i nie każdy senior musi mieć bardzo łatwy do zniesienia charakter. To również trzeba mieć na uwadze. Mile widziane jest także doświadczenie w pracy w służbie zdrowia- branży chyba najbardziej pokrewnej do opieki.

Co ważne, jeśli chcemy pracować w Niemczech warto komunikatywnie posługiwać się językiem niemieckim. Jest to niezbędne jeśli chcemy porozumieć się z osobą, którą powierzono naszej opiece. Musimy też umieć zrozumieć kierowane pod naszym adresem polecenia i informacje. Często od dobrej komunikacji może zależeć zdrowie i życie naszego podopiecznego.

Reasumując – mile widziane w tym zawodzie będą kursy pielęgniarskiej oraz kursy językowe. Nie mówiąc już o doświadczeniu w tym obszarze.

Zarobki opiekuna wahają się w granicach 1000-1500 euro miesięcznie. Do tego dochodzą różne, pozapłacowe gratyfikacje. Ich przykładem mogą być różnego rodzaju ubezpieczenia, zwroty kosztów przejazdu, zakwaterowania czy wyżywienia.

Przed wyruszeniem do pracy warto starannie przeanalizować firmy zajmujące się pośrednictwem. Uczciwy i rzetelny pracodawca to gwarant naszej, bezpiecznej pracy- szczególnie jeśli mówimy o wyjazdach zagranicznych. Tutaj nie ma miejsca na pomyłkę. Wielu opiekunów ceni za niezwykłą uczciwość firmę Medira. Wypłaty na czas zgodne z umową, ogólne warunki pracy bardzo dobre – niezwykle profesjonalne podejście do zatrudnianych osób.

Opiekun osób starszych w Niemczech, to zawód, który generuje duże zapotrzebowanie pracownicze. Praca jest wymagająca, ale także bardzo dobrze opłacana. Sprawia to, że jest to coraz bardziej pożądany kierunek emigracji zarobkowej naszych rodaków.