Praca opiekunki w Niemczech – co musisz wiedzieć?

women-2300105_640Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech cieszy się sporą popularnością wśród polskich, doświadczonych i wykwalifikowanych opiekunek. Przede wszystkim, w Niemczech można zarobić kilka razy więcej za tę samą pracę, którą wykonuje się w Polsce. Nic więc dziwnego, że profesjonalne opiekunki są raczej zainteresowane wyjazdem do Niemiec zamiast pracować w polskich warunkach.

Jeśli chcesz pracować jako opiekunka osoby starszej w Niemczech, nie wystarczą same chęci czy też cechy charakteru, które przydają się w takim zatrudnieniu. Bardzo ważne są umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie. Opiekunki osób starszych pracują zwykle bowiem z pacjentami, którzy są lezący, mają problemy z poruszaniem, cierpią na wiele chorób i potrzebują wykwalifikowanej opieki. Aby spełnić te oczekiwania warto więc postawić najpierw na odpowiednie wykształcenie i przygotowanie zawodowe, a następnie dopiero zabierać się za szukanie zatrudnienia.

Praca nie należy do łatwych

Osoby, które pracę opiekunek w Niemczech kojarzą wyłącznie z wysokimi zarobkami, powinny mieć świadomość, że jest to praca bardzo trudna, wyczerpująca i wiele osób po przepracowaniu kilku tygodni decyduje się na powrót do Polski. Warto wiedzieć, że najczęściej praca jest 24-godzinna przez kilka tygodni z rzędu. Opiekunka przez cały czas przebywa ze swoim podopiecznym, często może mieć więc problem z wygospodarowaniem sobie jakiegokolwiek czasu wolnego. Praca bywa również bardzo wyczerpująca fizycznie, szczególnie przy pracy z osobami, które są leżące i praktycznie już niesamodzielnie. Osoby, które decydują się na takie zatrudnienie muszą więc mieć nie tylko doświadczenie i kwalifikacje, ale również sporo cierpliwości, samozaparcia oraz umiejętności radzenia sobie z stresujących warunkach. Warto również pamiętać, że aby pracować w Niemczech, konieczna jest chociażby podstawowa znajomość języka niemieckiego. Trudno bowiem wyobrazić sobie pracę z osobą dosyć obłożnie chorą, jeśli nie da się z nią skomunikować i odczytać jej potrzeb.

Zatrudnienia szukaj w dobrych agencjach

Praca opiekunki Niemcy cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością, nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie powstało sporo agencji pracy, które zajmują się wyłącznie organizowaniem polskich pracowników do pracy w opiece przy osobach starszych. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie takie agencje są rzetelne, sprawdzone i zapewniają dobre zatrudnienie na właściwych warunkach. Opiekunki, które chciałyby spróbować swoich sił w pracy w Niemczech, powinny szukać przede wszystkim dobrych agencji, które od lat istnieją na rynku i cieszą się dobrymi opiniami wśród opiekunek, które już wyjeżdżały z nimi do pracy. W przeciwnym razie może bowiem się okazać, że praca będzie daleko odbiegająca od naszych oczekiwań. Zdarzają się też takie agencje, które pobierają spore opłaty za znalezienie zatrudnienia, które później wcale nie dochodzi do skutku. Warto więc zachować szczególną ostrożność i najlepiej nie decydować się na usługi agencji, która nie ma zbyt dużego doświadczenia lub której nikt nie zna.