Oplątwa – co to takiego?

Rośliny egzotyczne cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników zieleni w domach i mieszkaniach. W poszukiwaniu efektownych, mało wymagających i naprawdę ciekawych roślin, warto zwrócić uwagę na oplątwę. To roślina, która idealnie wkomponuje się w stylistykę każdego wystroju wnętrza i będzie piękną ozdobą domowej oazy zieleni.

Uprawa roślin egzotycznych daje wiele możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Rośliny tworzą w pomieszczeniach niezwykły klimat, dodają mu uroku, sprawiają, że w pełnych zieleni wnętrzach lepiej się czujemy. Warto jednak pamiętać, że posiadanie w domu zielonych, żywych roślin, szczególnie tych egzotycznych, wymaga właściwej opieki nad nimi. Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację i różne zabiegi, dobrze jest wybierać rośliny, które nie są problemowe w uprawie. Do takich właśnie roślin należą egzotyczne oplątwy, które w ostatnich latach są prawdziwym hitem wśród wielbicieli egzotycznej zieleni w domach i mieszkaniach.

Oplątwy – rośliny, które nie potrzebują ziemi

Oplątwy należą do grupy tak zwanych epifitów, czyli roślin, które nie mają mocno wykształconego systemu korzeniowego i nie potrzebują do życia gleby ani innego podłoża. Pokarm i wodę pobierają przez liście, które tworzą efektowne, zwisające formy. To właśnie dzięki swojemu niezwykłemu wyglądowi oplątwy stanowią doskonałą dekorację wnętrza. Dostępne są w wielu rodzajach i gatunkach, mogą mieć różne ubarwienie liści i sztywnych kwiatów. Za każdym razem wyglądają jednak efektownie i przyciągają spojrzenia. Utrzymanie oplątwy w dobrej kondycji nie jest skomplikowane. Nawet osoby, które nie mają doświadczenia w ogrodnictwie i nie za bardzo znają się na uprawie roślin bez problemu poradzą sobie z oplątwą we własnych czterech ścianach.

Jak uprawiać oplątwę?

Oplątwa jako roślina egzotyczna nie jest wymagająca. W odróżnieniu od wielu innych roślin, nie trzeba spędzać wiele czasu na jej pielęgnacji. Potrzebuje jedynie jasnego, słonecznego miejsca oraz ciepła i dosyć dużej wilgotności powietrza. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, należy zraszać ją raz lub dwa razy w tygodniu wodą, najlepiej ze spryskiwacza. Dobrze sprawdza się zebrana woda deszczowa, ale można stosować bez obaw także zwykłą wodę. Raz na kilka tygodni warto oplątwę ułożyć w naczyniu z wodą, aby nabrała tyle wody, ile potrzebuje. Raz na dwa tygodnie do wody w spryskiwaczu należy dodać odrobinę nawozu przeznaczonego do roślin kwitnących. Jeśli roślina znajduje się w bardzo nasłonecznionym wnętrzu i stale jest narażona na działanie promieni słonecznych, nawadnianie można przeprowadzać wcześniej. Trzeba jednak zadbać, aby rośliny nie były wilgotne przez cały czas, gdyż wtedy dosyć szybko mogą zacząć gnić ich liście. Te zabiegi w zupełności wystarczą, aby roślina doskonale się prezentowała, wzrastała, wytwarzała nowe liście z tygodnia na tydzień stawała się coraz piękniejsza.