Kule ortopedyczne dla stabilności chodzenia w butach medycznych – czy konieczne?

Buty ortopedyczne to buty medyczne przeznaczone do ochrony stopy. Są szeroko stosowane przez osoby powracające do zdrowia po urazie (lub operacji) stopy lub kostki. Rodzaje urazów, do których są głównie wykorzystywane, obejmują skręcenia, urazy ścięgien, a nawet usztywnienia goleni.

Jednak podczas gdy but medyczny może zapewnić stabilność i ochronę, aby ułatwić gojenie, bardzo rzadko jest dobrym pomysłem używanie go jako prawdziwego „buta” i obciążanie go. Dlatego większość ludzi, którzy używają butów do chodzenia, używa ich razem z parą kul.

Oczywiście nie każdy chce używać kul – mogą być niewygodne i uciążliwe w noszeniu. Skłania to wielu do pytania:

Czy rzeczywiście potrzebujesz kul ortopedycznych?

Krótka odpowiedź brzmi: nie – nie potrzebujesz. Chociaż generalnie nie należy obciążać buta do chodzenia, zamiast kul można użyć innych środków ułatwiających poruszanie się, aby temu zapobiec. Należą do nich:

  • wózki inwalidzkie,

  • laski,

  • chodziki,

  • inne.

Oczywiście to tylko krótka odpowiedź! W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym alternatywom i zagłębimy się w to, jakie masz opcje, jeśli kule ortopedyczne Warszawa nie są tym, czego szukasz. Najpierw zajmijmy się podstawami.

Jak należy używać butów medycznych?

Zanim nawet rozważysz chodzenie w bucie bez kul, musisz upewnić się, że używasz go prawidłowo. Najważniejszą zasadą zapewniającą komfort podczas rekonwalescencji jest to, że but, który nosisz na „dobrej” stopie, musi mieć mniej więcej tę samą wysokość co but do chodzenia. Zapewni to równomierne rozłożenie masy ciała. Na szczęście niektóre buty medyczne mają regulowane unoszenie pięty, co może ci w tym pomóc.

Ponadto wewnątrz buta należy zastosować podparcie łuku stopy, aby ustabilizować stopę i zapobiec dyskomfortowi. Stworzy to gładką powierzchnię kontaktu, co zmniejszy ból i ułatwi gojenie. Na koniec będziesz musiał również skrócić krok za pomocą butów, ponieważ zazwyczaj mają one twarde dno. Oznacza to, że nie będziesz w stanie stawiać tak dużych kroków, jak w zwykłych butach. Zaleca się również skrócenie kroku, ponieważ zapobiegnie to niepotrzebnemu obciążaniu buta. Mając na uwadze te czynniki, możemy teraz przejść do roli, jaką kule odgrywają w odniesieniu do butów medycznych.

Cel kul

Kule to kolejna ważna pomoc w poruszaniu się. Często są używane samodzielnie, ale często są sugerowane razem z butami medycznymi. Kule działają poprzez przenoszenie ciężaru i nacisku z nóg na górną część ciała, jak laska. Ich konstrukcja wzorowana jest na laski. Działa poprzez przeniesienie ciężaru i nacisku z nóg na górną część ciała. Ramiona użytkowników zapewniają wsparcie górnej części. Konstrukcja kul rozwijała się przez lata, w wyniku czego wiele nowoczesnych kul posiada różne ulepszone funkcje. Na przykład większość nowoczesnych kul ma regulowaną wysokość. Istnieją też pewne podstawowe typy kul. Kule są prawie zawsze używane w medyczne do chodzenia często idą ze sobą w parze – wzajemnie uzupełniają swoje funkcje i dlatego są dobrym zestawem w drodze do zdrowia.