Koszty otwarcia salonu kosmetycznego – czy konieczna będzie pożyczka?

Własny salon kosmetyczny to dosyć popularny pomysł na biznes, szczególnie wśród pań, które kształcą się w tym kierunku. Absolwentki studiów kosmetologicznych czy różnego rodzaju kursów dla kosmetyczek rzadko kiedy chcą do końca życia pracować u kogoś na etacie. Większości pań marzy się własny salon, w którym mogłyby zarabiać godne pieniądze, a jednocześnie łączyć pracę zawodową z życiową pasją. Zanim jednak zdecydujemy się na otwarcie salonu kosmetycznego, warto policzyć, ile to będzie kosztowało.

Otwarcie salonu kosmetycznego zdecydowanie nie jest tanim pomysłem na biznes. Już na starcie trzeba zainwestować dosyć wysokie kwoty, aby później móc zarabiać i dbać o to, by inwestycja się zwróciła. Najważniejszym elementem jest lokalizacja i wynajęcie odpowiedniego pomieszczenia pod salon kosmetyczny. Powinno to być miejsce ogólnodostępne, z dobrym dojazdem, a także z odpowiednim rozkładem pomieszczeń. W gabinecie kosmetycznym potrzeba bowiem co najmniej kilka mniejszych pomieszczeń, a także przestrzeni, która będzie służyła za recepcję czy poczekalnię. Wynajęcie lokalu oraz dostosowanie go do indywidualnych potrzeb to już na starcie koszt kilkunastu, a przy większym remoncie – nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Inwestycja w maszyny i urządzenia

Same meble i podstawowe wyposażenie wnętrza to w salonie kosmetycznym stanowczo za mało. Bardzo istotna jest również inwestycja w odpowiednie urządzenia i maszyny, które będą stosowane do specjalistycznych zabiegów. A koszt tych maszyn zdecydowanie nie jest mały. Przykładowo regeneris warszawa, to zabiegi z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego, które wymagają specjalistycznego sprzętu. Podobnie jest z wieloma innymi zabiegami na twarz, a także różnymi zabiegami na ciało. Koszt maszyn i urządzeń jest dosyć spory – najczęściej jedno to kwota kilkudziesięciu tysięcy. Wyposażenie gabinetu na wysokim poziomie może więc znacznie przekraczać możliwości finansowe osoby, która marzy o własnym salonie piękności.

A może kredyt na start?

Choć przedsiębiorcy bardzo często mają pod górkę, jeśli chodzi o zakładanie własnego biznesu, mogą też liczyć często na wiele udogodnień. Jednym z nich są kredyty bankowe na start, które są przeznaczone dla przedsiębiorców dopiero zakładających swoje firmy. Kredyty pozwalają na sfinansowanie wielu elementów niezbędnych na starcie działalności. Aby jednak w ogóle móc ubiegać się o kredyt, przedsiębiorca musi mieć wykonany dobry, bardzo szczegółowy biznesplan, w którym znajdą się wszystkie informacje na temat przyszłego biznesu, włącznie z dochodami, jakie są planowane na różnych etapach prowadzenia działalności. Bank przy ocenie wniosku kredytowego musi bowiem sprawdzić, czy planowana firma faktycznie ma rację bytu i czy może przynosić oczekiwane dochody. Jeśli uda się otrzymać kredyt na start, dalsze etapy zakładania działalności będą zdecydowanie prostsze. Nie trzeba będzie już bowiem martwić się, w jaki sposób sfinansować start firmy.