Otwieramy biuro podróży – jak napisać dobry biznesplan?

hotele na helu

Jeśli wpadłeś na pomysł, aby spróbować swoich szans w biznesie turystycznym, warto pamiętać, że jest to branża dosyć trudna, a jednocześnie w dużym stopniu sezonowa. Prowadzenie biura podróży wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy, a także środków finansowych, które będą potrzebne przede wszystkim na starcie działalności. Na samym początku jednak trzeba biznes zaplanować wręcz krok po kroku.

Dobry i skuteczny biznesplan to podstawa otwierania biznesu w każdej branży. Niestety, wiele osób o tym zapomina i wychodzi z założenia, że jakoś to będzie i biznes sam się będzie kręcił bez jakichkolwiek wysiłków z ich strony. Tymczasem sprawdzony i dobrze prosperujący biznes musi być poprzedzony równie sprawdzonym planowaniem. W biznesplanie powinny znaleźć się wszystkie aspekty planowanej działalności. Jeśli o wszystkim pomyślimy zawczasu, mniej niespodzianek będzie nas w stanie zaskoczyć podczas prowadzenia działalności.

Im lepszy plan, tym więcej możliwości działania

20170621-201259 (3)_640x480Na samym wstępie biznesplanu trzeba dobrze opisać rodzaj działalności z uwzględnieniem także kierunków podroży. Niektóre biura podróży działają dosyć ogólnie i są w stanie wysłać turystów w każdy zakątek świata. Inne firmy są bardziej wyspecjalizowane, organizują na przykład wyjazdy wakacyjne dla dzieci czy dobre hotele na helu na organizację konferencji czy szkoleń. Nie brakuje tez biur podróży, które w rzeczywistości działają nieco jak agencje pośredniczące, gdyż ich celem jest jedynie sprzedaż oferty innych touroperatorów. Po dokładnym ustaleniu, jaki biznes będziemy prowadzić oraz jakie są jego szanse na konkurencyjnym rynku, trzeba ustalić, gdzie będzie znajdowała się siedziba firmy. Trzeba również wiedzieć, czy chcemy prowadzić jedynie działalność stacjonarną, czy też wejść do sieci i w internecie sprzedawać swoją ofertę. W tej kwestii warto jest wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy właśnie w internecie zaczynają swoje wakacyjne poszukiwania i często online rezerwują wybrane miejsca czy wyjazdy. To pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a jednocześnie pieniędzy – daje bowiem możliwość znalezienia ciekawych ofert last minute. Dzięki temu wyjazd wakacyjny może być sporo tańszy.

Biznesplan do uzyskania kredytu

Jeśli planujesz biznes turystyczny, musisz również bardzo dobrze ocenić swoje aktualne i przyszłe finanse. W biznesplanie musi być dokładnie uwzględnione, jakie są planowane zarobki oraz jakie będą firmowe wydatki. W przeciwnym razie może bowiem się okazać, że nie stać nas na wiele aspektów prowadzenia działalności. Dobry biznesplan jest nie tylko przydatny właścicielowi rozwijającego się biznesu. To dokument, który jest wymagany przez banki w momencie podejmowania decyzji na temat przyznania kredytu czy pożyczki na rozwój firmy. Warto więc zadbać o to, by był to dokument napisany naprawdę dokładnie i profesjonalnie. Im więcej czasu spędzimy nad biznesplanem, tym większe szanse, że będzie miał on przełożenie na skuteczność realnych działań.

Polecamy:
Wirtualne biura – zasady działania