Otwierasz biznes i nie stać Cię na kupno lokum? Co możesz zrobić?

blank-1868502_640Własny biznes to marzenie wielu osób, które przez lata pracują na etacie i chciałyby wreszcie zarabiać na siebie. Często chcemy otworzyć coś własnego, ale przed podjęciem odpowiednich kroków powstrzymuje nas brak środków. Tymczasem otwarcie firmy wcale nie musi być kosztowne. Na początek lokum na biuro można wynająć, a na wiele inwestycji dostać całkiem dobre i preferencyjne kredyty.

Niewiele nowych firm może sobie pozwolić na kupno własnego lokalu biurowego, powierzchni magazynowej czy innego lokum, które jest niezbędne do prowadzenia działalności. Wiele firm radzi sobie jednak całkiem dobrze w wynajętych pomieszczeniach. To bardzo dobre rozwiązanie na starcie działalności, gdy poszukujemy oszczędności wszędzie, gdzie się da. Wbrew pozorom, wynajęte lokum nie jest pod żadnymi względami gorsze niż własna siedziba. Oczywiście, pod warunkiem, że znajdziemy takie miejsce, które będzie w stu procentach spełniało nasze oczekiwania.

Wystaw własne ogłoszenie

Aby znaleźć dobre i sprawdzone miejsce na prowadzenie działalności, czasem trzeba spędzić sporo czasu na przeglądaniu ogłoszeń i czekaniu, aż pojawi się nasza wymarzona oferta. Warto regularnie sprawdzać ogłoszenia, które pojawiają się w sieci, a jeśli nie widzimy niczego ciekawego, możemy też wystawić własne ogłoszenie o chęci wynajmu. Im lepiej je stworzymy, tym większą możemy mieć pewność, że odpowiedzi będą w stu procentach spełniały nasze oczekiwania. W ogłoszeniu napiszmy więc o wszystkich naszych wymaganiach i potrzebach. Dzięki temu będzie można wybierać wśród odpowiednich lokali, zamiast przeglądać setki ogłoszeń i większość z nich odrzucać. Jeśli już znajdziemy sprawdzone, odpowiednie miejsce, warto zadbać o odpowiednia umowę najmu, a także upewnić się, czy w wynajętym lokalu możemy na przykład przeprowadzić remont czy zmienić wystrój na taki, który będzie odpowiadał potrzebom naszej działalności. Upewnijmy się również, czy właściciel lokalu przewiduje wynajem długoterminowy. Nie ma bowiem nic gorszego niż dobrze prosperując firma, która świetnie się rozwija, ale jest zmuszona zmienić adres, bo właściciel lokalu wypowiedział przedsiębiorcy umowę najmu.

Prace, które trzeba wykonać

W wynajętym wnętrzu czasem trzeba wykonać sporo prac, aby można było rozpocząć własną działalność. Warto więc pamiętać, by za szukanie lokum zająć się odpowiednio wcześniej przed planowanym terminem rozpoczęcia działalności. Urządzenie wnętrza, prace remontowe czy aranżacyjne czasem trwają kilka tygodni. Warto jednak poczekać, aby mieć pewność, że wszystko będzie dokładnie takie, jak tego potrzebujemy. Szukając lokalu warto zwracać uwagę nie tylko na to, jak się prezentuje, ale również, w jakiej lokalizacji się znajduje. Nawet najlepsze pomieszczenie o dobrym metrażu czy właściwym układzie wnętrza nie sprawdzi się, jeśli lokalizacja będzie kompletnie nietrafiona i nie będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród klientów.