Pięć sposobów na szybką rejestrację czasu pracy pracowników

f6

Systemy ewidencji czasu pracy to rozwiązanie stosowane przez właścicieli firm na całym świecie. Również w Polsce stopniowo zyskuje na popularności, dlatego warto poznać skuteczne i przede wszystkim nowoczesne sposoby, które sprawią, że cała organizacja czasu w firmie ulegnie zdecydowanemu usprawnieniu.

Karty zbliżeniowe

1. Spośród dostępnych na rynku czytników biometrycznych, pracodawcy często decydują się na wykorzystanie specjalnych rejestratorów czasu pracy na karty zbliżeniowe, które są przypisywane z osobna do każdego zatrudnionego. Wystarczy zwykłe zbliżenie owej karty do skanera oraz określenie statusu zdarzenia. Systemy RCP pozwalają na zdefiniowanie rozpoczęcia i zakończenia pracy, a także wyjścia i powrotu służbowego lub prywatnego. Na tej podstawie sporządza się ewidencję łącznej ilości przepracowanych godzin. Warto jednak zaznaczyć, że ten sposób może nie zapewnić w stu procentach określenia faktycznej długości czasu pracy. Osoby nieuczciwe mogą wykorzystać tę metodę, np. do podbijania kart przez swoich kolegów, co w ujęciu miesięcznym ostatecznie wykaże, iż ich obecność wynosiła więcej godzin, niż miało to miejsce w rzeczywistości. Oczywiście najbardziej ucierpią na tym uczciwi pracownicy, dlatego warto dokładnie zastanowić się nad zamówieniem czytnika na karty. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli przełożony ma pełne zaufanie do osób, które zatrudnia.

Czytnik linii papilarnych

2. Dobrym sposobem, który sprawdza się w przypadku każdej firmy, jest czytnik linii papilarnych z wbudowanym optycznym skanerem i kolorowym wyświetlaczem, np. z serii BIOFINGER.U260C, który jest jednym z najchętniej kupowanych modeli. Jak sama nazwa wskazuje, autoryzacja pracowników przy okazji tego sposobu odbywa się na podstawie sprawdzenia odcisków palca pracownika. Również tutaj istnieje możliwość wyboru 6 statusów zdarzenia. Wybierając ten system RCP możemy być spokojni o to, że nie dojdzie do żadnych oszustw ze strony pracowników, a zapisany elektronicznie czas pracy za cały miesiąc będzie tym rzeczywistym.

Karty MIFARE

3. Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Z myślą o takich przedsiębiorcach, firmy zajmujące się sprzedażą czytników biometrycznych oferują swoim klientom rozwiązanie, które w pewien sposób stanowi połączenie dwóch pierwszych metod. Polega ono na rejestracji czasu pracy na podstawie zebrania danych z tzw. karty MIFARE, która już zapamiętała cyfrowy obraz naszych linii papilarnych oraz potwierdzenia ich poprzez przyłożenie palca do skanera. Jeśli odcisk będzie zgadzał się z informacjami zapisanymi w pamięci tej karty, system zacznie prawidłowo naliczać godziny naszej pracy.

Fotorejestratory

4. Fotorejestrator to kolejny, jeszcze bardziej rozwinięty produkt, który określa tożsamość pracownika na podstawie zdjęć robionych przy okazji każdego wejścia do budynku lub opuszczenia terenu zakładu. Dobrym przykładem jest BIOFINGER.iClock660, posiadający wbudowaną kamerę 1,3 Mpix, co pozwoli na bezbłędną weryfikację czasu pracy. Wszystkie fotografie zapisywane są w jego pamięci na stałe, dzięki czemu w każdej chwili można wrócić do któregoś z poprzednich dni i sprawdzić, kto pojawił się w pracy na czas, a kto wykorzystał wolny dzień i wcale się nie stawił.

Systemy RCP

5. Każdy z opisanych powyżej czytników różni się sposobem weryfikacji, lecz wszystkie mają element wspólny. Można z nich korzystać za pomocą przycisków, takich jakie możemy znaleźć, np. w telefonach stacjonarnych lub bankomatach. Nie zostały one dodane opcjonalnie. Pracodawca, który już podjął decyzję co do zamówienia profesjonalnego systemu RCP, chce aby działał on jak najsprawniej i dostarczał precyzyjne dane czasu pracy wszystkich zatrudnionych. W tym celu warto zabezpieczyć rejestratory specjalnym kodem PIN. Należy jednak pamiętać, że taka sama kombinacja klawiszy dla całego zespołu nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem, dlatego każdemu pracownikowi powinien zostać przydzielony oddzielny numer. Dopiero wtedy działanie tego systemu będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami i uchroni przed nieuczciwościami pracowniczymi

Opisane w artykule możliwości jakie daje nam rejestracja czasu pracy, uzyskaliśmy za pomocą serwisu biofinger.pl – dziękujemy!