Pielęgnacja lakieru samochodowego – od czego zacząć?

Formuła 1

Lakier samochodowy bardzo dobrze wygląda na nowym aucie, tuż po zakupie i wyjeździe z salonu. Aby prezentował się tak samo dobrze po dłuższym czasie użytkowania, trzeba już włożyć nieco wysiłku w regularne zabiegi i jego pielęgnację. W przeciwnym razie bardzo szybko zacznie się prezentować dużo gorzej.

Lakier samochodowy sprawia, że auto świetnie się prezentuje, jest błyszczące, przyciąga spojrzenia i z pewnością wyróżnia się na ulicy. Dotyczy to jednak przede wszystkim nowych samochodów, które nie zdążyły jeszcze ulec działaniu negatywnych czynników atmosferycznych i wielu innych czynników niszczących. Negatywny wpływ na lakier samochodowy może mieć nawet powietrze, które wchodzi w reakcję z powłoką lakieru, co powoduje matowienie i utratę blasku. Szkodliwy jest również piasek i inne zanieczyszczenia, które osadzają się na lakierze i mogą powodować zarysowania czy inne drobne uszkodzenia. Kiepsko na wygląd lakieru wpływają również kwaśne deszcze, sól drogowa, a także promieniowanie słoneczne. Jeśli autem jeździmy często i w różną pogodę, nie ma co się dziwić, że jego lakier bardzo szybko przestaje się prezentować idealnie. Dobrze jest więc szukać rozwiązań, które pozwolą na zachowanie efektownego wyglądu i efektu jak prosto z salonu.

Podstawa to regularna pielęgnacja

Aby lakier samochodowy dobrze wyglądał przez długi czas, warto regularnie myć samochód i usuwać z niego wszystkie zanieczyszczenia. W ofercie sklepów motoryzacyjnych można znaleźć sporo preparatów, które działają polerująco i nabłyszczająco. Dobrym rozwiązaniem może być woskowanie samochodu, które warto przeprowadzać dwa razy do roku. jest to dosyć drogi zabieg, ale przynosi całkiem dobre efekty. Inne środki pielęgnacyjne przeznaczone do regularnego stosowania również świetnie sprawdzają się jako ochrona lakieru przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać oczekiwany efekt, konieczne jest systematyczne używanie takich środków. Jeśli zaniedbamy pielęgnację samochodu, bardzo szybko pojawią się pierwsze negatywne efekty.

Nowoczesne i trwałe powłoki

Oprócz środków pielęgnacyjnych do lakieru samochodowego, warto również rozważyć specjalne, trwałe powłoki, którymi pokrywa się auto w celu przedłużenia trwałości i świetnego wyglądu lakieru. Wśród nowoczesnych preparatów prawdziwym hitem ostatnich lat jest kevlar, specjalny polimer, który uważany jest obecnie za jeden z najtwardszych materiałów na świecie. Jest wykorzystywany między innymi do wytwarzania kamizelek kuloodpornych, hełmów, kasków i innych materiałów służących wysokiej ochronie. Powłoka z kevlaru na aucie to gwarancja, że lakier będzie doskonale chroniony, odporny na uszkodzenia, zarysowania, osadzanie się drobinek kurzu, działanie wilgoci, kwaśnych deszczy, a także promieniowania słonecznego. Powłokę można nałożyć samodzielnie lub zlecić tę usługę wyspecjalizowanej firmie. Jest to inwestycja, która pozwala przez wiele lat cieszyć się idealnym, niczym nienaruszonym lakierem samochodowym.