Jak i kiedy zacząć planowanie kariery zawodowej?

Swoją karierę zawodową często planujemy już w przedszkolu. Marzymy o byciu strażakami, nauczycielami, lekarzami czy aktorami. Najczęściej jednak – podczas dorastania – nasze preferencje się zmieniają, podobnie jak plan na życie zawodowe. Kiedy w takim razie warto zacząć planowanie kariery i od czego zacząć?

Planowanie ścieżki kariery zawodowej: kiedy zacząć?

O ile planowanie kariery w szkole podstawowej wydaje się zdecydowanie przedwczesne, o tyle w szkole średniej – jest już jak najbardziej uzasadnione. To właśnie wtedy młodzi ludzie podejmują pierwsze istotne decyzje m.in. te dotyczące wyboru kierunku studiów (i tego, czy w ogóle kontynuować edukację, czy też od razu próbować swoich sił w wybranym zawodzie). Tak wczesne planowanie kariery zawodowej – przynajmniej w ogólnym zarysie – może niekiedy okazać się kluczowe. Na przykład osoby, które chciałyby w przyszłości pracować w zawodzie medycznym (chociaż nie sprecyzowały jeszcze jakim) wiedzą, jakie przedmioty muszą zdać na maturze, by potem móc aplikować na studia. Dzięki temu od razu skupiają się na tych, które są – z ich punktu widzenia – najistotniejsze.

Wczesne zaplanowanie kariery zawodowej, najlepiej jeszcze w szkole średniej, ułatwi także poszukiwanie pierwszej pracy. Osoba ze sprecyzowanym planem na życie zawodowe będzie mogła np. podjąć staż czy praktykę w branży, z którą chce się docelowo związać.

Plan na życie zawodowe nie musi być od razu szczegółowy

Co jednak bardzo istotne, nie chodzi wcale o to, by młoda osoba od razu wiedziała, na jakim konkretnie stanowisku chce pracować. Mowa raczej o wytyczeniu pewnego kierunku i zdecydowaniu, jaka branża lub dziedzina nauki są tymi, z jakimi chce związać swoje życie zawodowe. Może być to np. branża IT, finanse, ale i reklama czy sprzedaż. Taki wstępny plan pomoże jednak – na dalszych etapach – w podjęciu bardziej sprecyzowanych decyzji.

Przy okazji należy pamiętać, że nawet wstępny plan powinien być realny w założeniach. To oznacza, że nie ma sensu, by np. osoba, która nie przepada za przedmiotami ścisłymi i średnio sobie z nimi radzi, a w dodatku nie lubi zadań wymagających ciągłego analizowania, i skupienia wiązała swoją przyszłość z inżynierią.

I właśnie dlatego ważne są też predyspozycje zawodowe

Aby móc uniknąć stawiania sobie nierealistycznych celów, warto zawsze przy planowaniu kariery wziąć pod uwagę swoje predyspozycje zawodowe. To w dużej mierze właśnie od nich zależy, czy dana osoba będzie świetna w wybranym zawodzie, czy też okaże się, że wypełnianie obowiązków służbowych przychodzi jej z wielkim trudem.

Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie predyspozycje posiadają. Rozwiązaniem mogą być w tym przypadku testy predyspozycji zawodowych. Przykładowy test jest dostępny m.in. na stronie www.kierunekrozwoju.pl. Dzięki wynikom testu zainteresowana osoba będzie mogła zweryfikować, w jakich zawodach sprawdzi się najlepiej.

Należy jednocześnie pamiętać, że przy planowaniu kariery, oprócz predyspozycji zawodowych, warto też brać pod uwagę perspektywy zatrudnienia, średnie wynagrodzenie w danej branży oraz – o czym nie warto zapominać – własne zainteresowania.