Planujesz test na prawo jazdy? Jakie badania musisz wykonać?

Posiadanie prawa jazdy ułatwia życie, pozwala uniezależnić się od komunikacji miejskiej i znacznie skrócić czas podróży. Nic więc dziwnego, że wiele osób jak tylko skończą 18 lat, od razu zapisują się na kurs prawa jazdy. Nauka jazdy cieszy się również dużą popularnością wśród osób w starszym wieku – na zdobycie wymarzonych uprawnień nigdy nie jest za późno. Zanim jednak zaczniemy uczyć się jeździć, musimy wykonać badania lekarskie.

Każdy przyszły kierowca, który chce zapisać się na kurs prawa jazdy, musi uzyskać PKK, czyli profil kandydata na kierowcę, który wydawany jest w starostwie właściwym miejscu zamieszkania. Jednak aby złożyć wniosek o wydanie profilu, trzeba przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić każdy kandydat na prawo jazdy, jest badanie lekarskie u lekarza orzecznika. Bez tego nie można rozpocząć kursu, ani tym bardziej podejść do egzaminu na prawo jazdy.

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy mogą wykonywać wyłącznie lekarze z uprawnieniami, wpisani na listę wojewody w każdym województwie. Nie da się więc zrobić badań u jakiegokolwiek lekarza, gdyż będą one po prostu nieważne. Jeśli zastanawiamy się, gdzie zrobić badania lekarskie na prawo jazdy warszawa, warto szukać sprawdzonych przychodni i gabinetów lekarzy orzeczników. Informacje o badaniach lekarskich możemy uzyskać także w szkole nauki jazdy. Większość szkół ma podpisane umowy z różnymi gabinetami lekarskimi, mogą więc pokierować przyszłego kursanta w odpowiednie miejsce. Badanie dla przyszłych kierowców kosztuje zawsze i wszędzie 200 złotych. Jest to cena odgórnie narzucona przepisami, nie ma więc większego sensu poszukiwanie gabinetu, w którym badania będą tańsze.

Co sprawdza lekarz w czasie badania?

W czasie badania na prawo jazdy lekarz orzecznik sprawdza przede wszystkim nasz wzrok, słuch i równowagę, a więc najważniejsze kwestie, jeśli chodzi o przyszłe prowadzenie samochodu. Przeprowadza również dosyć zaawansowany wywiad na temat stanu zdrowia. Na pytania warto odpowiadać zgodnie z prawdą. Zatajanie poważnych dolegliwości jest bowiem igraniem z własnym bezpieczeństwem na drodze. Osoby, które mają wadę wzroku lub słuchu, ale jest ona korygowana okularami, soczewkami czy aparatami słuchowymi, nie będą miały problemu z uzyskaniem zaświadczenia. Jeśli jednak wada wzroku jest spora, ale kandydat na kierowcę nie nosi okularów, z pewnością zostanie wysłany do okulisty. Osoby chorujące na cukrzycę oraz epilepsję również są u lekarza orzecznika na cenzurowanym. Są to bowiem dolegliwości, które nieleczone lub niewłaściwie leczone mogą być zagrożeniem zarówno dla samych kierowców, jak i dla innych użytkowników dróg. Osoby chore, a chcące zrobić kurs prawa jazdy, muszą do lekarza orzecznika przyjść z zaświadczeniami lub informacjami o leczeniu od swoich lekarzy specjalistów – diabetyków czy neurologów.