Planujesz budowę nowej siedziby firmy? Poznaj najważniejsze etapy budowy

p04vzmvk

Często zdarza się tak, że planujemy lub zmieniamy siedzibę firmy na własny lokal, zbudowany od podstaw specjalnie z myślą o działalności gospodarczej. Plus tego jest taki, że otrzymamy lokal wyglądający zgodnie z naszymi oczekiwaniami, który będzie stworzony specjalnie z myślą o naszym przedsiębiorstwie. Dlatego też dobrze jest cały proces budowy podzielić na etapy, dzięki czemu łatwiej nam będzie kontrolować przebieg prac oraz poznać przybliżony chociaż termin uzyskania gotowego budynku. Od czego jednak mamy zacząć samą budowę, aby poszła sprawnie i bezproblemowo?

Od czego zaczynamy budowę domu?

Pierwszy etap, związany głównie z uzyskaniem niezbędnych dokumentów umożliwiających samo rozpoczęcie budowy wymaga uzyskanie projektu budynku, uzyskanie pozwolenia na budowę, wykonanie przyłączy mediów oraz zgłoszenie rozpoczęci budowy. Na tym etapie niezmiernie ważne są mapy projektowe, będące jednym z elementów dokumentacji budowlanej. Ten etap wymaga współpracy z takimi specjalistami jak architekt, geodeta oraz projektanci i wykonawcy przyłączy.

Nie obejdzie się również bez wizyty w urzędach. Ten etap budowy w dużej mierze jest przygotowaniem zarówno formalnym, jak i praktycznym do prowadzenia właściwego etapu samego budowania. Druga część samej budowy, która ma charakter czysto praktyczny i w dużej ilości uzależniony jest od wyboru firmy budowlanej, która będzie zajmowała się powstaniem naszego lokalu firmowego. Tworzenie lokalu zaczynamy od „dołu”, czyli od kanalizacji, wytyczenie budynku w terenie, izolacja części podziemnej oraz utworzenie piwnicy. Jest to element utrzymujący cały budynek, dlatego też bardzo ważna jest jej trwałość.

Jak długo zajmie nam budowa lokalu pod firmę?

Choć budowa samego lokalu może się nieco różnić od budowy domu mieszkalnego, chociażby ze względu na rozmiar samego lokalu, to wiele formalności jest takich samych dla budowania lokali, niezależnie od jego ostatecznego przeznaczenia. Wstępne formalności związane z dokumentacją budowy mogą zająć niemało czasu, zwłaszcza biorąc pod uwagę wizytę u kilku specjalistów. Dlatego też na samo przygotowanie dokumentacji należy przyjąć nawet kilka miesięcy czasu. Praktyczna część budowy uzależniona jest w dużej mierze od firmy budowlanej, którą wybierzemy. W optymistycznej wersji możliwe jest doprowadzenie budowy do stanu surowego już w rok, jednak czas ten jest uzależniony od wielu czynników, dlatego też decydując się na budowę własnego lokalu pod firmę warto jest rozpocząć starania z wyprzedzeniem czasowym.

Dla kogo własny lokal firmowy?

Zdecydowana większość firm, zwłaszcza nowo otwartych decyduje się na wynajem lokalu, bowiem nie chce się wiązać z jednym miejscem. Przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji oraz stawiające na rozwój częściej wybierają własny lokal, a zmiana spowodowana jest dodatkową potrzebą chociażby większego powierzchniowo lokalu czy położenia w dogodniejszej lokalizacji. Warto jednak decyzję o własnym lokalu powziąć z większym wyprzedzeniem.