Płytki w biurze zamiast wykładziny – dobry wybór?

Sprzątanie biura może wydawać się stosunkowo prostym zadaniem, ale jak prawie wszystko inne, jeśli chodzi o czyszczenie podłóg w biurach, często jest coś więcej niż tylko to, co widać gołym okiem! Upewnienie się, że płytki są nie tylko czyste, ale także odkażone i wolne od zarazków, to nauka. W tym artykule przyjrzymy się nauce kryjącej się za czystymi podłogami z płytek. Aby uzyskać więcej informacji na temat czystszych powierzchni biurowych i komercyjnych usług sprzątania, skontaktuj się z ekspertami zapewniającymi serwis sprzątający Warszawa już teraz!

Czyszczenie biura – czy płytki w moim biurze są brudne?

Wiele biur wybiera płytki zamiast wykładziny ze względu na to, że płytki są łatwiejsze do utrzymania w czystości. I w pewnym sensie to prawda! W przeciwieństwie do wykładzin, które mogą szybko wchłaniać i ukrywać płyny, żywność, pleśń, brud i kurz, płytki ceramiczne nie są chłonne. Z tego powodu płytki nie zapewniają takiego samego poziomu rozwoju mikroorganizmów jak wykładziny. Ale to nie znaczy, że podłogi w Twoim biurze są bezpieczne przed zarazkami.

Grzyby (takie jak pleśń) potrzebują źródła pożywienia, zwykle węglowodanów, aby dalej rosnąć i rozprzestrzeniać się. Ponieważ płytki ceramiczne nie są organiczne i niezbyt chłonne, pleśń na twoich płytkach na ogół nie będzie w stanie znaleźć źródła pożywienia, a zatem nie będzie trwać zbyt długo. Zwykle nie zobaczysz pleśni na kafelkach, chyba że jest to bardzo wilgotne miejsce, w którym dostępne są źródła pożywienia, takie jak prysznic.

Bakterie mają również trudności z rozprzestrzenianiem się na płytkach. Zazwyczaj bakterie pozostają na powierzchni do czasu wyschnięcia płytek. Gdy płytki wyschną, bakterie zwykle giną. Chociaż same płytki nie są ogólnie gościnnymi miejscami dla pleśni i bakterii, nie oznacza to, że nie są one brudne – ani pełne zarazków!

Niektóre bakterie mogą pozostać na twoich podłogach, szczególnie podczas deszczowej lub śnieżnej zimowej pogody. Pracownicy i klienci mogą stale śledzić wilgoć na butach. Może to przynieść nie tylko bakterie, ale także źródła pożywienia dla bakterii. Chociaż płytki mogą nie być nasiąkliwe, niektóre fugi, membrany, płyty podłogowe i inne materiały montażowe mogą być odpowiednie do wspierania rozwoju mikroorganizmów.

Wyzwania podczas czyszczenia podłóg z płytek

Chociaż same płytki są stosunkowo łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, problemy związane z czyszczeniem wynikają z fugi. W przeciwieństwie do płytek fuga jest porowata i może wchłaniać i stać się domem dla zarazków, bakterii i pleśni. Linie fugi są również zwykle niższe niż same płytki – dzięki czemu płyny i brud łatwo wślizgują się do fugi i zostają zapomniane.

Biura z małymi płytkami są szczególnie narażone na rozwój bakterii w fugach. Dzieje się tak ze względu na znacznie wyższy stosunek zaprawy do płytek. Chropowatość zarówno płytki, jak i fugi może również stanowić większe wyzwanie dla środków czyszczących. Szorstkie płytki z nawet najmniejszymi rowkami mogą ukryć brud i utrudnić pełne odkażenie – zwłaszcza jeśli ktoś wyleje coś na ziemię!

Zamac.pl