Długie pobieranie, opóźnione gry online? Dowiedz się, co możesz na to poradzić!
Wolny internet jest najgorszy! Nawet badania pokazują, że niestabilne połączenia Wi-Fi są obecnie największą niedogodnością, z jaką parają się współcześni Internauci.
Jeśli pobieranie trwa długo, połączenia na Zoomie to koszmar, a Twoje gry co drugi moment opóźniają się – wiedz, że jest wiele osób, które rozumią Twój ból. Na szczęście możesz szybko uzyskać lepsze połączenie internetowe, dokonując kilku szybkich zmian, a ten artykuł powstał po to, aby Ci o tym wszystkim opowiedzieć.
Ważne! Pamiętaj, że większa prędkość połączenia nie oznacza automatycznie bezpieczniejszego połączenia. Użyj do tego celu połączenia VPN, aby szyfrować swoje połączenie i chronić się przed cyberzagrożeniami. A teraz bez zbędnych ceregieli, przejdźmy do ulepszeń!
Garść łatwych sposobów na zwiększenie szybkości Internetu
W tym artykule wymienimy całą masę prostych sposobów na zwiększenie szybkości, zaczynając od prostych wskazówek i przechodząc do tych bardziej zaawansowanych technologicznie. Oto krótki przegląd tego, co chcemy Ci przekazać.
Najpierw zmierz prędkość swojego Internetu
Zanim przejdziemy do sedna zwiększania szybkości Internetu, musimy ustalić wartość bazową. Istnieje wielu dostawców testów prędkości np. https://testujpredkosc.pl/speedtest jednak zwykle wszyscy dostarczają trzech podstawowych informacji o Twoim połączeniu internetowym:
• Twój ping lub opóźnienie.
• Twoja prędkość pobierania.
• Twoja prędkość wysyłania.
Jeśli te słowa nie znaczą dla Ciebie zbyt wiele, nie martw się, wszystko będzie wyjaśnione poniżej.
Twój ping/opóźnienie
Ping (czasami nazywany opóźnieniem) to czas potrzebny, aby dane opuściły urządzenie, dotarły do serwera, a następnie wróciły do Ciebie. Jest mierzony w milisekundach (ms), więc im niższy ping, tym lepsza prędkość Internetu.
Ping ma znaczenie niemal we wszystkim, co robisz online, ale zaczęliśmy kojarzyć go z grami online. Bardzo jasne jest, jak wysoki ping wpływa na czas reakcji podczas rozgrywki, jest więc dobrym wskaźnikiem ogólnej wydajności Internetu.
Twoja prędkość pobierania
Nie daj się zwieść tym słowom. Szybkość pobierania oznacza, jak szybko możesz pobrać dowolne dane z Internetu – nie dotyczy to wyłącznie kliknięcia przycisku Pobierz. Mierzymy prędkość pobierania w megabitach na sekundę (Mbps), a im wyższa prędkość pobierania, tym szybsze jest Twoje połączenie internetowe. Kiedy łączysz się z Internetem, ciągle coś pobierasz, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy.
Odwiedzasz stronę internetową? W rzeczywistości pobierasz dane, aby je wyświetlić. Czytasz e-maile? Najpierw je pobierasz. Przesyłasz strumieniowo film? Zgadłeś – pobierasz dane przez cały czas. Jednak trudno jednoznacznie określić, czym jest „dobra” prędkość pobierania, ponieważ zależy to od tego, co robisz online.
Zanim uruchomisz test szybkości, upewnij się, że na Twoim urządzeniu działa tylko przeglądarka.
Najlepiej będzie dezaktywować:
• aplikacje torrentowe
• aplikacje VPN
• aplikacje do przesyłania strumieniowego
• aplikacje do monitorowania sieci
• gry online
Wyłącz więc możliwe pobieranie i przesyłanie, aby uzyskać dokładniejszy odczyt w teście. Pamiętaj przy analizie wyników, że na przykład, jeśli korzystasz z planu o szybkości 15 Mb/s, nie będziesz w stanie uzyskać szybszego połączenia, niezależnie od liczby wypróbowanych sztuczek. Chyba że uaktualnisz swój pakiet. Ogólna zasada w branży jest taka, że akceptowalne jest osiągnięcie 70–80% szybkości umownej.
Wskazówka dla profesjonalistów
Przeczytaj umowę od swojego dostawcy usług internetowych. Powinien określać, co możesz uzyskać w ramach usługi. Bez względu na to, co zrobisz, nie będziesz w stanie ominąć ograniczeń danych ani przekierować infrastruktury swojego dostawcy usług internetowych w celu zmodyfikowania podstawowej prędkości.
W przypadku prędkości poniżej średniej skontaktuj się ze swoim dostawcą usług internetowych, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych problemów technicznych w Twojej okolicy. Przestoje konserwacyjne lub przerwy w działaniu zazwyczaj nie trwają dłużej niż dzień lub dwa, po czym prędkość powinna wrócić do normy.