Jak urządzić biuro, by pobudzało kreatywność pracowników?

Już dawno zauważono, że sposób aranżacji biura ma ogromne znaczenie dla pracowników. Może zachęcać do pracy, ułatwiać ją i pobudzać kreatywność. Białe lub szare ściany, standardowe biurko i komputer nie wystarczą, jeśli dane stanowisko pracy wymaga twórczego myślenia.

Rozwiązania stosowane w biurach dla kreatywnych pracowników

Projektanci dwoją się i troją, by przestrzeń w biurach wyglądała ładnie, nowocześnie, wyjątkowo i sprzyjała kreatywności. Oto kilka sprawdzonych sposobów:
1. Żywa ściana. Składa się ona z różnego rodzaju żywych roślin umieszczonych na specjalnym rusztowaniu przytwierdzonym do ściany. System podlewania tych roślin może być automatyczny lub ręcznie wystarczy wlać wodę w jednym miejscu. Woda rozprowadzi się sama po wszystkich donicach. Żywa ściana wciąż rośnie, zmienia się, jest naturalna, kojąca, sprzyja twórczemu myśleniu i sprawia, że Praca w takim miejscu jest przyjemna.
2. Wspólna przestrzeń dla rozrywki i odpoczynku. W tego typu pomieszczeniach może znaleźć się dosłownie wszystko. Zarówno łóżka, leżanki, pufy, stoliki, różnego rodzaju gry planszowe i komputerowe, piłki do skakania, step mania, piłkarzyki, stół do ping-ponga, telewizor, fontanna, projektory laserowe oraz wiele, wiele innych. Oferty pracy często zawierają informację o tym, że w danej firmie znajduje się taki pokój. Pracownicy wiedzą, jak bardzo pomaga on w pracy.
3. Im bardziej kreatywna Praca, tym bardziej kolorowe wnętrza. Kolorowe wnętrze wcale nie musi rozpraszać pracowników. Błędne przekonanie o tym, że tylko biel i szarość powinna górować w biurach, odchodzi do lamusa. Białe ściany z elementami słonecznej żółci lub zieleni, a nawet czerwieni idealnie komponują się w większości biur. Coraz częściej również można spotkać na firmowych ścianach fototapety, z przeróżnymi pejzażami lub zdjęciami z wydarzeń.

Czy wnętrze biura wpływa na kreatywność pracowników?

Odczucia, jakie mamy z bodźców wzrokowych, są bardzo ważne. To one kreują nasze pierwsze wrażenie o firmie, zachęcają do współpracy, a dla osób zatrudnionych tworzą przyjazne środowisko, które sprzyja twórczemu myśleniu. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak dana firma wygląda “od środka” możemy skorzystać z opcji zamieszczonej na Pracuj.pl w zakładce “Profile pracodawców”. Znajdziemy tam specjalne prezentacje firm (filmy lub zdjęcia), które ułatwią nam ocenę środowiska pracy i tego, czy dana firma stawia na kreatywne wnętrza.