Podatek od spadku – czy zawsze obowiązuje?

Formalności spadkowe są niezwykle skomplikowane i wymagają pilnowania wielu terminów i wymogów. Spadkobiercy powinni również zadbać o to, by być w porządku pod względem podatkowym. Trzeba bowiem pamiętać, że konieczne jest uiszczenie podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy pojawia się automatycznie wraz z wyrokiem sądu stwierdzającym nabycie spadku.

Prawo spadkowe w Polsce zdecydowanie nie należy do łatwych dziedzin. Jednak wbrew pozorom, nie wyróżnia się ono zbyt mocno na tle przepisów prawa innych państw. Spadek w USA czy spadek w którymś z krajów europejskich również wymaga spełnienia wielu formalności, pilnowania terminów, składania wniosków i innych dokumentów do sądu lub do notariusza, który zajmuje się poświadczeniami dziedziczenia. Spadek po osobie zmarłej może być różny – czasem są to jedynie ruchomości, czasem bardzo rozbudowana masa spadkowa, w której skład wchodzą nieruchomości czy ziemia. Zdarza się też, i to coraz częściej, że w spadku dostajemy jedynie długi, jakie osoba zmarła zostawiła za życia.

Podatek od spadku

Przepisy podatkowe dotyczące spadków i darowizn są dosyć rozbudowane, skomplikowane i czasem też niezrozumiałe. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że obowiązek zapłaty podatku od spadku pojawia się już w momencie jego stwierdzenia. Dla wielu osób może być to problem szczególnie wtedy, gdy dziedziczą spore nieruchomości, a co za tym idzie – wysokość podatku również jest dosyć spora. Pamiętajmy też, że w przypadku podatków od spadku obowiązują różne kwoty wolne od podatku w zależności od grupy, w której spadkobiercy się znajdują. Takich grup jest trzy i informują one przede wszystkim o stopniu pokrewieństwa pomiędzy osobą zmarłą a osobą, która dziedziczy jej majątek w myśl dziedziczenia ustawowego lub na podstawie testamentu. Najbliższa rodzina, która dziedziczy po osobie zmarłej jest zwolniona od konieczności uiszczenia podatku. Jeśli jednak otrzymaliśmy spadek zapisany w testamencie od osoby, która nie była z nami spokrewniona, wysokość podatku będzie już spora.

Profesjonaliści od prawa spadkowego

Sprawy spadkowe są skomplikowane, często ciągną się latami. Pół biedy, jeśli wszyscy spadkobiercy i rodzina zmarłego są ze sobą zgodni. Bardzo często jednak po śmierci spadkodawcy rozpoczynają się wojny w rodzinie. Tym większe, im większa jest wartość pozostawionego spadku. Zdarza się, że część rodziny próbuje podważyć testament lub wykonuje inne ruchy prawne, które powodują znaczne przedłużenie się sprawy o stwierdzenie nabycia spadku oraz załatwiania innych formalności. Jeśli chcemy mieć pewność, że sprawa spadkowa o wszystkie formalności odbywać się będą szybko, sprawnie, zgodnie z przepisami i wszystkimi obowiązującymi terminami, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii prawnej. Warto wybierać szczególnie tych prawników, którzy specjalizują się w prawie spadkowym i mają wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu można mieć pewność, że nasza sprawa, nawet najbardziej skomplikowana i zawiła, będzie w dobrych rękach. Korzystanie z usług profesjonalnych prawników znacznie ułatwia życie spadkobiercom, a jednocześnie pozwala na dopilnowanie wszystkich kwestii formalnych.