Podatek od spadku – czy zawsze obowiązuje?

Formalności spadkowe są niezwykle skomplikowane i wymagają pilnowania wielu terminów i wymogów. Spadkobiercy powinni również zadbać o to, by być w porządku pod względem podatkowym. Trzeba bowiem pamiętać, że konieczne jest uiszczenie podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy pojawia się automatycznie wraz z wyrokiem sądu stwierdzającym nabycie spadku.

Prawo spadkowe w Polsce zdecydowanie nie należy do łatwych dziedzin. Jednak wbrew pozorom, nie wyróżnia się ono zbyt mocno na tle przepisów prawa innych państw. Spadek w USA czy spadek w którymś z krajów europejskich również wymaga spełnienia wielu formalności, pilnowania terminów, składania wniosków i innych dokumentów do sądu lub do notariusza, który zajmuje się poświadczeniami dziedziczenia. Spadek po osobie zmarłej może być różny – czasem są to jedynie ruchomości, czasem bardzo rozbudowana masa spadkowa, w której skład wchodzą nieruchomości czy ziemia. Zdarza się też, i to coraz częściej, że w spadku dostajemy jedynie długi, jakie osoba zmarła zostawiła za życia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, kancelaria notarialna Kraków to miejsce gdzie uzyskasz wszystkie informacje na ten temat.

Podatek od spadku

Przepisy podatkowe dotyczące spadków i darowizn są dosyć rozbudowane, skomplikowane i czasem też niezrozumiałe. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że obowiązek zapłaty podatku od spadku pojawia się już w momencie jego stwierdzenia. Dla wielu osób może być to problem szczególnie wtedy, gdy dziedziczą spore nieruchomości, a co za tym idzie – wysokość podatku również jest dosyć spora. Pamiętajmy też, że w przypadku podatków od spadku obowiązują różne kwoty wolne od podatku w zależności od grupy, w której spadkobiercy się znajdują. Takich grup jest trzy i informują one przede wszystkim o stopniu pokrewieństwa pomiędzy osobą zmarłą a osobą, która dziedziczy jej majątek w myśl dziedziczenia ustawowego lub na podstawie testamentu. Najbliższa rodzina, która dziedziczy po osobie zmarłej jest zwolniona od konieczności uiszczenia podatku. Jeśli jednak otrzymaliśmy spadek zapisany w testamencie od osoby, która nie była z nami spokrewniona, wysokość podatku będzie już spora.

Profesjonaliści od prawa spadkowego

Sprawy spadkowe są skomplikowane, często ciągną się latami. Pół biedy, jeśli wszyscy spadkobiercy i rodzina zmarłego są ze sobą zgodni. Bardzo często jednak po śmierci spadkodawcy rozpoczynają się wojny w rodzinie. Tym większe, im większa jest wartość pozostawionego spadku. Zdarza się, że część rodziny próbuje podważyć testament lub wykonuje inne ruchy prawne, które powodują znaczne przedłużenie się sprawy o stwierdzenie nabycia spadku oraz załatwiania innych formalności. Jeśli chcemy mieć pewność, że sprawa spadkowa o wszystkie formalności odbywać się będą szybko, sprawnie, zgodnie z przepisami i wszystkimi obowiązującymi terminami, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii prawnej. Warto wybierać szczególnie tych prawników, którzy specjalizują się w prawie spadkowym i mają wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Dzięki temu można mieć pewność, że nasza sprawa, nawet najbardziej skomplikowana i zawiła, będzie w dobrych rękach. Korzystanie z usług profesjonalnych prawników znacznie ułatwia życie spadkobiercom, a jednocześnie pozwala na dopilnowanie wszystkich kwestii formalnych.