Podatki na Wyspach. 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami płacenia wyższych podatków, pozwalających państwu na większe inwestycje, czy też wolelibyśmy samodzielnie decydować, na co przeznaczane są nasze pieniądze, konieczność płacenia podatków jest codziennością każdego z nas, niezależnie od kraju, w jakim mieszkamy. Warto jednak pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne prawo podatkowe, nie możemy więc oczekiwać, że po przeprowadzce do Wielkiej Brytanii będziemy rozliczać się dokładnie w taki sam sposób, jak miało to miejsce w Polsce. Jak więc wyglądają podatki w Anglii i co warto o nich wiedzieć?

Jak wygląda rok podatkowy w Wielkiej Brytanii?

Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii również płacimy podatki obliczone na podstawie dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym. Jednak sam rok podatkowy wygląda nieco inaczej, ponieważ nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Na Wyspach rok podatkowy rozpoczyna się 6 kwietnia i trwa do 5 kwietnia kolejnego roku i to właśnie za ten okres składamy swoje zeznanie podatkowe – jeśli oczywiście obejmuje nas obowiązek złożenia takiego dokumentu.

Kto musi składać zeznanie podatkowe?

Podatki każdej osoby, która jest legalnie zatrudniona w Wielkiej Brytanii lub pobiera brytyjską emeryturę zostają automatycznie rozliczone przez system PAYE – w ten sposób osoby te unikają obowiązku samodzielnego wypełniania formularzy oraz składania zeznania podatkowego.

Złożenie go jest jednak obowiązkiem m.in. dla osób samozatrudnionych, osób podlegających pod system CIS (Construction Industry Scheme) czy dyrektorów spółek. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy musisz składać zeznanie podatkowe, najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się doświadczonego doradcy.

Zeznanie podatkowe można złożyć, korzystając z systemu Self-Assessment, a wypełniony w ten sposób wniosek można wysłać do urzędu za pomocą poczty tradycyjnej lub korzystając z możliwości rozliczenia online.

Jak uzyskać zwrot podatku?

Jeśli odprowadzasz podatek od swoich dochodów w Wielkiej Brytanii możesz liczyć również na zwrot podatku – choć wysokość zwrotu, na jaką możesz liczyć, zależna jest od tego, ile zarabiasz, a przede wszystkim od tego, czy i o ile Twoje zarobki przekraczają kwotę wolną od podatku. Jeśli zarabiasz mniej, niż wynosi taka kwota, możesz liczyć na zwrot nawet całego zapłaconego podatku, w przeciwnym razie kwota zwrotu zostanie wyliczona indywidualnie dla Twojego przypadku.

By ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku, potrzebujesz formularzy P45 i P60 – oba wystawiane są przez pracodawcę i są poświadczeniem uzyskanych dochodów oraz opłaconych na tej podstawie podatków. Należne Ci pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na Twoje konto bankowe w UK, warto jednak pamiętać, że może trwać to nawet kilka miesięcy.

Kiedy należy zarejestrować się jako płatnik VAT?

Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą istotna jest też kwestia opłacenia podatku VAT. Co ważne, nie każda firma ma obowiązek opłacania tego podatku. Jako płatnik VAT musimy zarejestrować się dopiero w chwili, kiedy nasze dochody za ostatnie 12 miesięcy przekroczą 85 000 GBP. Przed przekroczeniem tego progu możemy jednak również dokonać rejestracji dobrowolnie, wszystko zależy jednak od indywidualnej decyzji każdego przedsiębiorcy.

Powyższe zagadnienia stanowią oczywiście tylko wstęp do tematu podatków w Wielkiej Brytanii, służą jedynie zaprezentowaniu różnic pomiędzy rozwiązaniami dostępnymi zarówno na Wyspach, jak i w Polsce. Warto jednak pamiętać, że naszymi podatkami nie musimy zajmować się osobiście – dobre biuro rachunkowe to sposób na szybkie i profesjonalne uporanie się z podatkami.