Podpowiadamy – jak zaktualizować stare schody

Schody są ważną częścią domu. Zwykle są centralnym punktem i obszarem o dużym natężeniu ruchu – więc muszą być trwałe, aby wytrzymać zużycie i powinny dobrze wyglądać. Niestety w wielu domach na schodach gromadzą się poważne uszkodzenia. Ale czym pokryć stare schody? Farba może być świetnym sposobem na poprawienie ich wyglądu za niewielką cenę. Postępując zgodnie z tym przewodnikiem, możesz mieć pewność, że malowanie będzie trwać.

Jak zaktualizować stare schody?

W zależności od istniejących schodów będziesz mieć pewne opcje postępowania. W przypadku zniszczonych schodów wyłożonych wykładziną można po prostu wymienić wykładzinę, ale dlaczego nie spróbować poprawić tego przestarzałego wyglądu? Usuń część dywanu i zobacz, jaki rodzaj drewna jest pod spodem. W niektórych domach znajdziesz idealnie dobre stopnie i podstopnice z litego drewna. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, masz szczęście! Następnie możesz rozpocząć proces renowacji schodów z gołego drewna. Jeśli twoje schody składają się z wyprodukowanej płyty wiórowej lub innego drewna o niższej jakości, najlepszą opcją będzie pomalowanie zarówno stopni, jak i podstopnic.

Renowacja schodów z bieżnikiem z surowego drewna

Jeśli masz ładne drewno na stopniach, możesz uzyskać świetny wygląd poprzez ich bejcowanie, a następnie pomalowanie podstopnic i kredensów na odpowiedni kolor. Nawet jeśli drewno nie jest idealne i ma kilka wyżłobień lub dziur po gwoździach, możesz uzyskać stylowy antyczny wygląd, który może być bardzo interesujący. Odpowiedni rodzaj i kolor bejcy zmaksymalizuje to stwierdzenie. Jeśli jest to kierunek, który chcesz obrać, wykonaj te niezbędne czynności przygotowawcze.

Jak malować i odnawiać swoje stare schody?

  • Najpierw dokładnie przygotuj kroki. Nie pomijaj tego kroku, bo pożałujesz.

  • Wybierz odpowiednią bejcę i/lub farbę do pracy. Jaki rodzaj, kolor i markę chcesz? Ile będziesz potrzebować?

  • Najpierw nałóż bejcę, a następnie pomaluj. Pozwól każdej warstwie całkowicie wyschnąć przed dodaniem kolejnej.

Czy chcesz pomalować zarówno podstopnicę, jak i bieżnik? A może chcesz pomalować podstopnice i poplamić bieżnik?

Jak przygotować stare schody do malowania?

  • Usuń wszystkie gwoździe i odkurz brud pozostawiony przez podkładkę dywanową (jeśli dotyczy).

  • Następnie należy przeszlifować stopnie, aby drewno było czyste i gładkie. Użyj szlifierki taśmowej z papierem ściernym o ziarnistości 60 lub 80, a będziesz musiał ręcznie przeszlifować, aby dostać się do rogów. Celuj w równe wykończenie.

  • Powinieneś również wyszlifować podstopnice i kredensy/wykończenia przed rozpoczęciem malowania.

  • Następnie dokładnie odkurz i zetrzyj cały kurz.

Wybór farby i/lub bejcy

Następnie będziesz chciał wybrać odcień, jeśli chcesz mieć określony kolor. Jeśli chcesz ukryć niedoskonałości, warto wybrać ciemną bejcę, aby uzyskać bogaty wygląd. W przeciwnym razie wybierz dowolną opcję, na którą masz ochotę, w tym jasne i średnie odcienie – zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać wyblakły, antyczny wygląd. Możesz pominąć ten krok, jeśli chcesz uzyskać tylko naturalne wykończenie olejem, które wydobędzie słoje i detale drewna.