Podróże służbowe w branży budowlanej?

construction

Podróże służbowe w branży budowlanej, są niejako normą. Nie można przecież wciąż budować w jednym miejscu. Budowlańcy często się przemieszczają na nowe budowy, czasem do innych miast, lub nawet za granicę (budowy eksportowe). Wtedy jest to tzw. delegacja. (praca w delegacji) Według art. 29 § 1 pkt 2 kodeksu pracy pracownik budowlany może mieć zawarte w umowie o pracę, określone miejsce wykonywania pracy, czyli tam, gdzie dana firma prowadzi budowy, jako miejsce stałe. Wtedy nie mamy do czynienia ze służbową podróżą. W momencie, kiedy firma budowlana deleguje pracownika na budowy zewnętrzne, wtedy może to być już podróż służbowa.

Eksport – czyli delegacja za granicę

Przedsiębiorstwa budowlane często prowadzą budowy nie tylko na terenie własnego kraju. Budowy eksportowe są bardzo intratną częścią pracy zarówno dla pracodawcy, jak i dla samych pracowników. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną oni delegowani do takiej pracy. Jednak wszystko zależy od tego, jaką umowę podpisał sam pracownik. Jeśli przy podpisywaniu umowy o prace miał świadomość, że jego pracodawca prowadzi budowy na terenie całego kraju, lub nawet poza jego granicami, wtedy praca takiego pracownika (gdziekolwiek by się odbywała) nie będzie posiadać znamion podróży służbowej.

Podróż służbowa, a dieta

władysławowo hotelPodczas podróży służbowej, pracownikowi należy się dodatkowy zarobek w postaci tzw. diety. Pracownicy budowlani bez względu na specjalności w jakich pracują, mogą wykonywać swoją pracę w różnych miejscach kraju, oraz także za granicą. Budowy prowadzi się praktycznie wszędzie i tylko od zaradności pracodawcy zależy, gdzie wygra przetarg i będzie mógł zacząć budowę. Zabiera on swoich pracowników, ale przecież nie za darmo. Jeśli taki wyjazd jest łączony z podróżą służbową, wtedy pracownikom danej firmy należy się tzw. dieta. Jednak nie w każdym przypadku. Jeśli pracodawca zapewni swoim pracownikom całodzienne wyżywienie, wtedy dieta się nie należy. I odpowiednio – pracodawca zapewnia posiłki tylko na pół dnia, musi zatem wypłacić połowę diety każdemu ze swoich pracowników.

Zawody – a miejsca pracy

Powszechnie wiadomo, że istnieją zawody, które wymagają bezwzględnego przemieszczania się po kraju. Pracownik takiej firmy może mieć wpisane w umowie o pracę adres siedziby firmy, jednak do pracy będzie musiał dojechać. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, pracodawca przemieszcza swoich pracowników po kraju, załatwiając im noclegi, oraz zapewniając wyżywienie. Wtedy dieta nie należy się takim pracownikom, ponieważ dieta jest właśnie po to, aby pracownik mógł zjeść i gdzieś zanocować – jeśli nie może tego zrobić we własnym domu. „Stałe miejsce pracy”, a „miejsce wykonywania pracy”, w praktyce daje pewną różnicę. Zawodów, które mają i jedno i drugie jest dość dużo i są one wykonywane na terenie całego kraju (handlowcy, akwizytorzy), a nawet za granicą (prowadzenie różnych inwestycji, nie tylko budowlanych). Tacy pracownicy mogą mieć prawo do diety, lub tego prawa nie zachowują ze względu na różne czynniki.

Artykuł opracowano z firmą dostarczającą cegły wienerberger wprost na Twoją budowę.