Studia podyplomowe po ukończeniu licencjatu
[Artykuł sponsorowany]
Zainteresowanie studiami podyplomowymi rośnie z roku na rok. Wynika to m.in. z ich długości i możliwości uzyskania praktycznej, ukierunkowanej wiedzy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat, gdzie aplikować i jaki wybrać kierunek.
Studia podyplomowe – abc
Studia podyplomowe to kolejny etap edukacji, który mogą podjąć absolwenci szkół wyższych – a więc osoby z tytułem licencjata, inżyniera, magistra lub doktora. Jak wskazuje sama ich nazwa, kandydaci muszą posiadać już dyplom ukończenia studiów. Nie mogą zatem aplikować na nie absolwenci szkół średnich. Studia podyplomowe to szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i rozwój umiejętności niezbędnych np. do uzyskania wyższego stanowiska w pracy. Ich ukończenie umożliwia poszerzenie już posiadanej wiedzy lub zdobycie kompetencji z całkiem nowego zakresu. Ukończone studia I lub II stopnia nie muszą być zatem zgodne z kierunkiem na „podyplomówce”. Studia podyplomowe można podjąć tuż po ukończeniu innego stopnia studiów lub po kilku czy kilkunastu latach od opuszczenia uniwersytetu. Realizowane są one na klika sposobów: online, stacjonarnie w budynkach uczelni oraz w formie hybrydowej (część zdalnie, część w budynkach) i przypominają zajęcia na studiach zaocznych. Są one też znacznie krótsze niż studia I lub II stopnia – trwają najczęściej dwa, maksymalnie trzy semestry.
Czy studia podyplomowe gwarantują tytuł naukowy?
Po ukończeniu studiów podyplomowych słuchacz otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych – nie jest to jednak dyplom naukowy taki jak w przypadku studiów licencjackich, inżynierskich czy magisterskich. Oznacza to, że studia podyplomowe nie nadają tytułu naukowego i nie gwarantują wykształcenia wyższego.
Studia podyplomowe po licencjacie
Większość kierunków studiów podyplomowych nie wymaga od kandydatów posiadania konkretnego wykształcenia. Dzięki temu możliwe jest podjęcie tych studiów nawet w przypadku ukończenia wyłącznie licencjatu. Na taką drogę decyduje się coraz więcej osób, które nie chcą kontynuować nauki na studiach magisterskich. W przypadku niektórych kierunków i uczelni może być jednak wymagane posiadanie stopnia magistra lub odpowiedniego doświadczenia – są to jednak pojedyncze wyjątki. Dotyczy to m.in. takich kierunków jak psychologia sądowa czy logopedia ogólna i kliniczna.
Co wybrać – studia magisterskie czy studia podyplomowe?
Wiele osób z tytułem licencjata lub inżyniera stoi przed wyborem: studia magisterskie czy podyplomowe. Dużą przewagą „podyplomówki” jest możliwość pozyskiwania wiedzy z zupełnie innego obszaru niż dotychczas. Na studia magisterskie przyjmowane są z kolei osoby, które ukończyły już ten sam lub podobny kierunek na studiach I stopnia. Co więcej, studia podyplomowe trwają krócej – to może stanowić atut dla osób, które chciałyby poświęcić się pracy, a jednocześnie zdobyć kwalifikacje z nowej dziedziny. „Podyplomówka” gwarantuje ponadto bardziej ukierunkowaną i praktyczną wiedzę. Trzeba jednak pamiętać, że jej ukończenie nie zapewnia tytułu naukowego – a w niektórych zawodach jak nauczyciel czy psycholog stopień mgr jest wymagany.
Studia podyplomowe dla absolwentów studiów licencjackich – popularne kierunki
Kandydaci na studia podyplomowe mają prawdziwe pole do popisu w kwestii wyboru kierunków kształcenia. Przykładowo, Uniwersytety WSB Merito zlokalizowane w różnych rejonach Polski, oferują wiele unikatowych kierunków, których nie da się studiować na studiach magisterskich:
-
- Agile i scrum – zwinne zarządzanie projektami;
- Akademia rozwoju osobistego;
- Architekt rozwiązań IT w chmurze obliczeniowej;
- Big data. Inżynieria danych;
- Cloud DevOps Engineer Expert;
- Copywriting jako narzędzie sprzedaży i reklamy;
- Data Driven Content Marketing & Digital Storytelling;
- E-commerce;
- Facylitacja i team coaching;
- Home staging i organizacja przestrzeni;
- Integracja sensoryczna;
- IT Product manager – zarządzanie rozwojem produktów cyfrowych;
- Kryminologia i zarządzanie kryzysowe;
- Luxury Design. Projektowanie produktów luksusowych;
- Mindfulness w biznesie;
- Nowoczesny marketing;
- Psychologia śledcza;
- Social Media Manager;
- Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe;
- Tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych;
- Zrównoważone przywództwo.
Zobacz FAQ do studiów podyplomowych od WSB Merito i już dziś zapisz się na wymarzony kierunek – niezależnie od tego, czy chcesz awansować, czy całkowicie się przebranżowić!