Polskie realia kontra wychowywanie dzieci przez rodziców pracujących.

todaysparent

Wystarczy spojrzeć na rodzinę sprzed 30 lat, by zrozumieć, jak bardzo wszystko się zmieniło. Model funkcjonowania rodziny przeobraził się nie do poznania. Przede wszystkim obecnie znacznie więcej mam pracuje zawodowo. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje? Czy kobiety tak bardzo podążają za karierą zawodową i nie chcą zajmować się własnymi dziećmi? A może dzieje się tak z innych przyczyn? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? My również dlatego zachęcamy do zapoznania się z wnioskami, jakie udało nam się wyciągnąć na przykładzie przeciętnej rodziny.

Praca zawodowa kobiet – matki chcą czy muszą pracować?

Dawniej kobiety zajmowały się przede wszystkim domem oraz wychowaniem dzieci. Nie musiały pracować, bo dało się „wyżyć” z jednej pensji, którą zapewniał mężczyzna. Niestety to się teraz zmieniło. Tylko nieliczne rodziny mogą sobie pozwolić na to, by kobieta poświęciła się opiece i wychowywaniu dzieci. Częściej możemy się spotkać z sytuacjami, gdzie kobiety muszą zajmować się pracą zawodową, aby rodzina miała gdzie i za co mieszkać. Najniższa krajowa wynosi 2100 zł brutto, więc standardowy pracownik otrzymuje do ręki 1530 zł. Powiem szczerze, że z taką wypłatą nie da się przeżyć samotnemu człowiekowi, a co dopiero rodzinie z dziećmi. Dlatego coraz częściej kobiety muszą pracować. Oczywiście, mam świadomość, że nie każdy tyle zarabia, bo niektórzy zarabiają więcej. Jednak nie oszukujmy się, więcej jej rodzin, których łączny dochód rodziców nie przekracza nawet 300 złotych miesięcznie. Za takie pieniądze muszą opłacić rachunki, kupić jedzenie, ubranka i wyprawkę dla dziecka, etc. do tego dochodzą kwestie mieszkalne, trzeba opłacić czynsz, wynajem lub ratę kredytu. Te kobiety nie mają wyboru, muszą zostawić dzieci i iść do pracy, by jakoś przeżyć z miesiąca na miesiąc.

Polska konta inne kraje

Sama nie wiem, dlaczego Polska wypada tak słabo na tle innych krajów. Z reguły chętnie czerpiemy z nich przykład, lecz gdy idzie o system, to nic w tym kierunku nie robimy. Przykładowo, na zachodzie, jeśli w rodzinie pracuje zarówno mąż, jak i żona, to stać ich na wakacje, czy wymianę samochodu. W naszym kraju jak pracuje oboje rodziców, to często stać ich jedynie na pokrycie bieżących wydatków. A gdzie te wakacje? Nie ma, bo zabrakło pieniędzy. Aby gdzieś wyjechać, musieliby pracować na dwa etaty.
I tu pojawia się moje kolejne pytanie: gdzie jest czas na opiekę nad dziećmi? Przecież po pracy na rodziców czekają kolejne obowiązki, tym razem domowe. Trzeba jeszcze zrobić zakupy, ogarnąć dom, zrobić coś do jedzenia… i wiele innych rzeczy. Nic więc dziwnego, że bardzo często rodzice nie mają czasu dla własnych dzieci. Co więcej, niektórzy przez tak złą sytuację w naszym kraju, nawet nie chcą zakładać rodziny. I z jednej strony mają rację, bo po co im dzieci, skoro sami nie mogą utrzymać się z tak niskiej pensji? Życie w naszym kraju jest drogie, a zarobki zdecydowanie za niskie. Młodych małżeństw nie stać na zakup mieszkania, muszą wynajmować, więc jeśli jeszcze do tego utrzymanie dziecka, to pojawia się prawdziwy problem. Niestety jak na razie nie widać, by coś miało się zmienić w tym kierunku.

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną https://omade.pl/.