Pompa głębinowa: jak bardzo ją znasz?

Pompa jest urządzeniem mechanicznym używanym do podnoszenia wody z obszaru niskiego poziomu do obszaru wysokiego (lub) niskiego ciśnienia do obszaru wysokiego ciśnienia. Główną funkcją pompy jest zmiana energii z przepływu mechanicznego na przepływ cieczy. Otrzymana energia z cieczy zostanie wykorzystana do podniesienia ciśnienia.

W dzisiejszych czasach pompa głębinowa zyskała dużą popularność, ponieważ pompy te są najczęściej używane w gospodarstwach rolnych. Pompy te są umieszczone w wodzie. Podobnie jak inne rodzaje pomp wodnych, pompy te występują w szerokiej gamie typów, w których każdy typ pompy ma swoje własne zastosowania. Pompy, które są używane na farmach, znajdują zastosowanie w:

  • studniach,
  • odwiertach,
  • betonowych zbiornikach wody.

Pompy głębinowe stosowane jako system dystrybucji wody mają pewne zalety i wady.

Co to jest pompa głębinowa?

Definicja: Jak sama nazwa wskazuje, pompa zanurzeniowa jest jednym z rodzajów elektrycznej pompy wodnej i jest całkowicie zanurzona w wodzie. Silnik elektryczny, na którym bazuje pompa głębinowa jest hermetycznie zamknięty i ściśle połączony z pompą.

Projektanci tych pomp mogą zaprojektować kilka ogólnych typów pomp wodnych, tak aby były odpowiednie do zanurzenia. Silniki stosowane w tych pompach są pokryte przedziałami wypełnionymi olejem, które nie mają połączenia z pompowaną substancją.

Zasada działania pompy głębinowej

Zasada działania tej pompy polega na wypychaniu wody podziemnej na powierzchnię poprzez zmianę energii z obrotowej na kinetyczną i ostatecznie na energię ciśnienia. Proces ten można przeprowadzić poprzez wciągnięcie wody najpierw do pompy wodnej, gdzie obrót wirnika napędza wodę za pomocą dyfuzora. Więc z tego dostarcza na zewnątrz.

Wybór pompy głębinowej

Wyboru tej pompy można dokonać na podstawie kilku specyfikacji. Ale wybór odpowiedniej pompy jest ważny, aby poprawić wydajność systemu. Przeważnie te pompy są wybierane na podstawie ich rodzaju i zastosowania. Następnie można zdecydować o maksymalnym przepływie zrzutu. O maksymalnym przepływie tych pomp decyduje wysokość ciśnienia. Następnie należy wziąć pod uwagę najwyższą siłę tłoczenia pompy wodnej.

Rodzaje pomp głębinowych

Pompy te są podzielone na różne typy. Pompy te są najczęściej używane zarówno w studniach, jak i studzienkach. Pierwszy rodzaj pomp jest bezkontaktowy, wyporowy, napędzany sprężonym powietrzem. Zawiera elastyczny pęcherz z polietylenu. Pod pęcherzem znajduje się wyświetlacz służący do filtrowania materiału, który można podłączyć za pomocą zaworów zwrotnych. Pompy te współpracują ze sprężarkami powietrza, zbiornikami ze sprężonym azotem lub sprężonym powietrzem. Główne zalety tych pomp to prosta obsługa, mała średnica, przenośność i pompowanie dużych ilości wody w zależności od ich wielkości.

Są też pompy sprawdzające się jako urządzenie do transportu ścieków, które pompuje ścieki z urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak wanny, toalety, pralki. Pompowanie ścieków może odbywać się poprzez rury używane w domach do zbiornika sanitarnego.