Pomysł na biznes: Warsztat stolarski
Wykonywanie pięknych mebli z drewna jest trudne, ale za to bardzo dochodowe. Posiadając warsztat stolarski w dużym mieście jak np. Wrocław, możemy otrzymywać zamówienia na taki asortyment, który nam najlepiej „wychodzi”. Nie od dziś wiadomo, że stolarze potrafią wykonywać różne elementy z przeznaczeniem dla domu (m.in. meble), ale nie każdy mebel jest tak samo wykonany.
Ktoś może specjalizować się w wykonywaniu takich produktów, jak meble kuchenne, a z mebli pokojowych może wykonywać jedynie te wzory, które zleci mu klient. Generalnie, każdy stolarz może wykonać praktycznie każde zlecenie, jednak jedno, może być wykonany idealnie (doświadczenie w wykonywaniu specyficznych produktów), a inne już nie. Wszystko zależy od tego, w czym specjalizuje się dany stolarz. Nikt nie jest omnibusem i nie potrafi wykonywać wszystkiego – idealnie. Praktycznie, każdy warsztat stolarski może wykonać meble kuchenne na wymiar Wrocław, jednak jak to zrobi, zależy już od samego stolarza i jego doświadczenia.
Stolarstwo to dobry pomysł na biznes
W tym względzie nie ma najmniejszej wątpliwości. Oczywiście, należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednie maszyny stolarskie, ale to już są inwestycje, które należy ponieść, chcąc otworzyć tego typu działalność. Aby robić np. meble kuchenne, nie trzeba wiele „zachodu”. W tej pracy jest potrzebna przede wszystkim wyobraźnia oraz umiejętność słuchania klienta. Każdy klient ma inne preferencje, każdemu potencjalnemu klientowi podoba się coś innego i to właśnie stolarz powinien umieć ich słuchać i ewentualnie doradzić w kwestii efektu finalnego.
Klienci potrafią mieć różne (często mało wykonalne) pomysły, a stolarz powinien być elastyczny i sprawić, że klient bez problemu zgodzi się na jego propozycję zmian (jeśli oczywiście takie mają zajść). Jest niedopuszczalne narzucanie klientowi swoich produktów w sposób bardzo niekonwencjonalny – czyli „chcesz – to bierz, nie – to nie”. W takiej sytuacji dana stolarnia może szybko stracić dobrą opinię, a co za tym idzie – także klientów.
Stolarnia – frontem do klienta
Jak w każdej dziedzinie, także i w produkcji mebli na zamówienie trzeba stać „frontem do klienta”. To może oznaczać tylko jedno: zgadzać się z projektem klienta, ale jednocześnie doradzać mu, że np. jego pomysł może być niezbyt wykonalny i jednocześnie wcale nie będzie funkcjonalny. Zazwyczaj klient słucha doradztwa stolarza, ponieważ wie, że to on ma doświadczenie i to on wie jak zrobić, aby tzw. efekt finalny mebli sprostał jego potrzebom. Oczywiście, zdarzają się klienci bardziej asertywni i sprawiający wrażenie, że tylko oni wiedzą co jest dla nich najlepsze.
W takiej sytuacji dobry stolarz zaproponuje swoją alternatywę i jeśli zrobi to delikatnie, każdy klient zaaprobuje jego pomysł. Nigdy nie należy się spierać z klientem, a nasz biznes – w tym wypadku stolarnia – będzie prosperował dobrze i da nam dochody takie, o jakich nawet nie śniliśmy. A to wszystko dzięki nam i naszej pracy. Warto zatem być kimś, kto nie tylko pomaga, ale także dostarcza klientom taki towar, o jakim oni z kolei „nie śnili.”