Porada finansowa: Kantory internetowe. Czy mamy się czego bać?
Kantory internetowe. Czy mamy się czego bać?
Polacy coraz chętniej korzystają z kantorów internetowych. Czym charakteryzuje się zatem taki rodzaj wymiany waluty? Głównym plusem są bardzo niskie i korzystne marże, które są w stanie uzyskać dzięki niskim kosztom utrzymania serwisów oraz łatwości ich prowadzenia. Właściciele tego typu stron mogą też liczyć na większą liczbę zainteresowanych ich usługami klientów, bowiem nie muszą ograniczać się do fizycznej lokalizacji. Ich serwisy może odwiedzić każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, nie rezygnując tym samym z wygody płynącej z wymiany waluty z domowego zacisza.
Czego potrzebuję?
Do wykonania transakcji z uczestnictwem kantoru internetowego niezbędne jest posiadanie konta walutowego. To ono pozwoli nam na uzyskanie środków w obcej walucie. Wiąże się to często z dodatkowymi kosztami naliczanymi przez prowadzanie tego rodzaju rachunku przez bank, jednak większość osób posiada już konta walutowe. Dlaczego? Nie przydadzą się nam one wyłącznie do współpracowania z e-kantorami. Dzięki nim możemy płacić za zakupy produktów z zagranicznych serwisów, takich jak eBay czy Amazon. Ponadto, jest to bardzo przydatne podczas wakacyjnych wyjazdów. Bank nie nalicza wtedy dodatkowych i wygórowanych opłat za przewalutowanie naszych złotówek.
Ile mogę zaoszczędzić?
Ile można zaoszczędzić na kantorze internetowym? Jak się okazuje, całkiem sporo. Dzięki atrakcyjnym kursom możemy zyskać nawet do 8 procent. Łatwo więc wywnioskować, że im większe kwoty wymienimy, tym większy będzie nasz zysk. Właśnie dlatego od dłuższego czasu z kantorów internetowych korzystają osoby, które posiadają kredyt w obcej walucie. Przykładowo: Kowalski posiada kredyt we franku szwajcarskim, za którego ratę po kursie bankowym płaci średnio 1500 złotych miesięcznie. Jeżeli zdecyduje się na korzystanie z e-kantorów, to zyska 120 złotych oszczędności, co daje mu prawie 1500 złotych zaoszczędzonych w skali roku. Dużo, prawda?
Kto wymienia walutę w kantorach internetowych
Jak już wspominałem, wymiana waluty interesuje nie tylko sezonowych klientów, takich jak podróżujący. Może być to korzystne rozwiązanie dla frankowiczów czy przedsiębiorców, którzy operują dużymi kwotami podczas transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Ponadto, wiele osób które korzystają z konta walutowego cyklicznie (np. pracownicy, którzy dostają wypłatę w euro) decydują się na stałą współpracę z internetowymi kantorami. Jeżeli zatem jesteś osobą, która cyklicznie zmuszona jest do przewalutowania swoich środków, powinieneś zastanowić się nad skorzystaniem z tych serwisów.
Czy to jest bezpieczne?
Pytanie, które rodzi najwięcej wątpliwości wśród osób chcących skorzystać z internetowych kantorów. Niestety, prawo nie nadąża nad rozwojem internetowych usług. KNF nie nadzoruje pracy tych serwisów, więc jest to jeden z głównych powodów, który wciąż odstrasza potencjalnych klientów. Najlepszym kryterium jest zatem wykorzystywanie kantorów, które posiadają zarówno korzystne kursy, jak i duże grono użytkowników.
Przewidywania
Internetowe kantory cały czas się rozwijają, a ich prawny status prawdopodobnie wkrótce zostanie dookreślony. Biorąc pod uwagę rozwój e-bankowości można pokusić się o stwierdzenie, że również e-kantory podzielą los tych instytucji. Ludzie są nastawieni na wygodę i konkurencyjność na rynku, na którym powoli zaczyna brakować miejsca na tradycyjne kantory, potrafiące ustalać nieakceptowalne kursy.
Jak mogę dobrać e-kantor do swoich potrzeb?
W odpowiedzi na rozwój internetowych kantorów powstały już ich porównywarki. Portale takie jak kantorbox.plpozwalają na dostosowanie serwisu do potrzeb użytkownika. Wybieramy na nim odpowiednią walutę i wysokość wymienianej
kwoty, a on przedstawia listę najkorzystniejszych ofert dostępnych na rynku. Porównywarki mają w swoich zbiorach tylko zaufane źródła, więc nie musisz bać się o bezpieczeństwo Twojej transakcji.
Poradnik opracowano dzięki serwisowi http://kantorbox.pl – porównywarka kantorów online
A czy z takich kantorów można korzystać poza granicami kraju? Chcemy się wybrać do Grecji (dokładnie na Korfu: http://salatkapogreckuwpodrozy.pl/) i nie wiem czy tu w Polsce wszystko wymieniać czy lepie na miejscu.