Porady prawne – gdzie można je otrzymać i ile kosztują?

Nie każdy z nas musi znać się na prawie, lecz nie zwalnia to z obowiązku jego przestrzegania. Gdy pojawiają się pytania i wątpliwości związane z różnymi dziedzinami prawa, warto poszukać pomocy. Gdzie można ją otrzymać i ile trzeba za nią zapłacić?

Przepisy i artykuły prawne online

Odpowiedzi na swoje zapytania prawne można szukać samodzielnie na podstawie przepisów oraz artykułów prawnych, jakie można znaleźć w internecie.

Na stronach rządowych można uzyskać bezpłatny dostęp do wszystkich obowiązujących aktów prawnych i zapoznać się z nimi we własnym zakresie. W internecie dostępnych jest też wiele pomocnych poradników, artykułów, analiz, które mogą dać jasne odpowiedzi na zadane pytania.

Głównym minusem jest konieczność samodzielnego poszukiwania informacji. Osoby bez wiedzy i doświadczenia mogą mieć duże trudności z samodzielną analizą aktów prawnych.

Fora internetowe i media społecznościowe

Odpowiedzi na pytania można poszukiwać też na forach internetowych czy w mediach społecznościowych. W tym przypadku można otrzymać już pomoc od osoby, która ma większe rozeznanie, jednak nie mamy pewności, że odpowiedź rzeczywiście jest prawidłowa.

Kancelaria prawna

Najlepszym rozwiązaniem, gdy pojawiają się problemy prawne, jest kancelaria prawna – radcy prawnego lub kancelaria adwokacka Katowice to jedno z miast, gdzie można zwrócić się po wsparcie w pełnym zakresie.

Za poradę prawną w kancelarii należy zapłacić. Najczęściej jest to wydatek wynoszący od około 100 do 200 złotych. Porada będzie jednak profesjonalna, wyczerpująca, pewna, dlatego też jest to najlepsza opcja, gdy potrzebna jest fachowa pomoc.

Prawnik przez internet

Profesjonalną pomoc prawnika można otrzymać również za pośrednictwem internetu. Obecnie coraz więcej kancelarii prawnych świadczy usługi prawne online, co jest dla klientów bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Aby zamówić poradę prawną online, wystarczy wybrać kancelarię, która świadczy taką pomoc, a potem skierować do niej zapytanie. Koszt tego typu usług prawnych jest podobny do usług prowadzonych stacjonarnie.

Darmowe porady prawne

Wybrane osoby mają możliwość ubiegania się o darmowe porady prawne, na przykład w lokalnych urzędach powiatowych, gminnych. Dotyczy to między innymi osób młodych, dużych rodzin, seniorów, osób w trudnej sytuacji materialnej, ofiar klęsk żywiołowych i katastrof. Dokładne informacje można znaleźć na stronach instytucji.

Porady prawne pro bono oferują również dla wybranych osób kancelarie prawne – adwokackie i radcowskie.