Prace porządkowe w zakładzie pracy – których nie powinni wykonywać pracownicy?

Każdy pracownik, który jest zatrudniony w dowolnej firmie, ma zwykle ściśle określone obowiązki zawodowe. Są one zapisane w umowie i z nich musi się wywiązywać. Natomiast pracodawca nie może od niego wymagać, aby zajmował się czymś, co w zakres tych obowiązków nie wchodzi. Kwestie sporne często pojawiają się w przypadku sprzątania.

Każda firma, bez względu na to, czy jest to biurowiec, sklep czy jakakolwiek firma usługowa, powinna być utrzymywana w czystości. Przede wszystkim dlatego, że porządek i czystość bardzo wpływają na wizerunek firmy. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w tych miejscach, gdzie na co dzień obsługiwani są klienci. Jeśli klient zobaczy, że w biurze czy w sklepie jest brudno i nieestetycznie, jego wizyta będzie zapewne pierwszą i ostatnią. Szczególna dbałość o czystość i porządek obowiązuje w tych firmach, które zajmują się sprzedażą żywności – sklepach, restauracjach, barach, firmach cateringowych czy innych podobnych działalnościach.

Sprzątanie czasem jest w obowiązkach pracownika

W wielu przypadkach konieczność utrzymania stanowiska pracy czy też biura lub sklepu leży w obowiązkach pracownika. Najczęściej jest to zawarte w umowie. Szczególnie osoby, które pracują w sklepach, hotelach czy restauracjach mają w umowie także obowiązek różnych form sprzątania pomieszczeń. Powinno jednak w umowach być jasno określone, na czym to sprzątanie ma polegać. Zbyt ogólnikowe informacje najczęściej powodują sporo sporów i niedomówień między pracownikami a pracodawcą. Pracownicy czasem też nie wiedzą, czy ich obowiązkiem jest mycie podłóg i lad, czy również dbanie o toalety, mycie okien czy dbanie o czystość innych pomieszczeń. Warto więc bardzo dokładnie to wszystko zapisać. Jeśli pracownik nie ma w umowie żadnego sprzątania, jest oczywiste, że takiego obowiązku nie ma. Także wtedy, gdy pracodawca ustnie wydaje mu polecenie, by posprzątał czy umył podłogi. Jeśli w ramach oszczędzania i płacenia pracownikom niższych pensji pracodawca nie wymaga w umowie sprzątania, musi liczyć się z tym, że trzeba będzie zatrudnić do tego zewnętrzną firmę.

Usługi sprzątające dla firm

Usługi sprzątania dla firm to branża, która nieustannie się rozwija. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej wyspecjalizowanych firm, które oferują gruntowne sprzątanie powierzchni biurowych czy innych wnętrz firmowych. Jeśli interesuje nas mycie okien Warszawa, sprzątanie całych pomieszczeń czy wykonanie innych usług sprzątających, z pewnością bez problemu znajdziemy sporo firm, które mają to w ofercie. Zanim jednak zdecydujemy się na usługi konkretnej firmy, trzeba dokładnie sprawdzić oferty co najmniej kilku podobnych przedsiębiorców. Zwracajmy uwagę nie tylko na koszty, ale również na to, co w ich ramach otrzymamy. Najlepszą opcją dla właścicieli firm jest podpisanie długoterminowej umowy na sprzątanie. Można bowiem wtedy liczyć na o wiele lepsze ceny niż gdyby firma sprzątająca wyceniała każde sprzątanie oddzielnie.