Posiadasz elektroniczne konto pacjenta? Dowiedz się jakie niesie ze sobą korzyści.

Wraz z rozwojem technologii informatycznych, zaczynają one stopniowo towarzyszyć nam w każdej dziedzinie życia. Także we wszystkich kwestiach związanych ze zdrowiem. Możemy dziś bez problemu zrealizować teleporadę, wypisać elektroniczną receptę, a także mieć dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, które znacznie ułatwi nam dostęp do informacji dotyczących naszego leczenia.

Internetowe Konto Pacjenta jest bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia, w której znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące zdrowia zarówno naszego, jak i naszych dzieci lub innych osób, które nas do tego upoważniły. Z IKP korzysta z dnia na dzień coraz więcej Polaków. Już kilka milionów osób ma aktywne konto, a wiele z nich loguje się na nie regularnie, aby sprawdzić swoje recepty czy inne kwestie związane z leczeniem. Co ciekawe, im starsza grupa wiekowa, tym elektroniczne konto pacjenta wykorzystuje częściej. Osoby starsze nie boją się już internetowych rozwiązań i doceniają wszystkie możliwości, jakie daje wirtualne korzystanie z serwisów związanych ze zdrowiem.

Jakie korzyści daje IKP?

Internetowe Konto Pacjenta jest wygodne przede wszystkim podczas codziennego korzystania z usług ochrony zdrowia. Pacjenci mają możliwość otrzymania e-recepty, której kod przychodzi smsem bądź na adres mailowy. E-receptę można realizować stopniowo i w różnych aptekach. Nie ma konieczności wykupywania wszystkich leków od razu i tylko w jednej aptece. Zmieniając aptekę nie tracimy również prawa do refundacji zapisanych leków. Dzięki IKP można również odbierać e-recepty bez konieczności osobistego chodzenia do przychodni i gabinetów lekarskich. Coraz więcej lekarzy jest w stanie wypisać receptę, szczególnie na choroby przewlekłe, poprzez udzielanie teleporady. Można więc zaoszczędzić sporo czasu, jaki spędzilibyśmy na wizytach w przychodni. W czasie pandemii i rozprzestrzeniania się koronawirusa można też dzięki temu uniknąć styczności z dużymi skupiskami ludzi, którzy najczęściej są chorzy – idąc do przychodni nigdy nie mamy pewności, czy ktoś z kolejki nie ma aktualnie rozwijającej się choroby zakaźnej – nie tylko koronawirusa, ale również wielu innych chorób.

Jak korzystać z e-recept?

Korzystanie z erecept znajdujących się w Internetowym Koncie Pacjenta jest wygodne i bezproblemowe. E-recepta jest bowiem dostarczana w formie czterocyfrowego kodu, który podajemy w aptece razem z naszym numerem PESEL. Dzięki temu nie trzeba pilnować papierowej recepty, nie ma obawy, że ją zgubimy lub przypadkowo zniszczymy, zanim uda się ją zrealizować w aptece. Dzięki e-recepcie możemy również ograniczyć bieżące wydatki – nie trzeba kupować wszystkich leków naraz – można rozłożyć te wydatki na kilka tygodni czy miesięcy. E-recepta ogranicza również ryzyko pomyłek i błędów podczas wydawania leków, co zdarzało się w czasach, gdy recepty były wypisywane odręcznie. Posiadanie e-recepty pod każdym względem jest więc wygodne i jest sporym ułatwieniem w życiu osób, które dosyć często korzystają z wizyt lekarskich i wykupują zapisywane leki.