Czym powinien wyróżniać się dobry informatyk?
Wiele osób po zakończeniu nauki w szkołach średnich zastanawia się: co dalej? Możliwości jest wiele, rynek pracy poszukuje specjalistów w wielu dziedzinach. Na co zatem się zdecydować? Jednym ze szczególnie cenionych i popularnych kierunków jest informatyka. Trudno się dziwić – otaczająca nas rzeczywistość coraz mocniej łączy elementy realne z wirtualnymi. Aby jednak odnieść wymierne sukcesy w tej dziedzinie, trzeba mieć kilka konkretnych cech. Co się do nich zalicza? Jeśli chcecie wiedzieć, jaki powinien być dobry informatyk, zapraszamy do lektury.
Zalety bycia informatykiem
Informatyka to nauka niezmiernie obszerna, pozwalająca na rozwój w wielu różnych obszarach. Nie ma tu bowiem jednego, konkretnego zajęcia, a są tysiące ścieżek zawodowych. Można bowiem zostać programistą, specjalistą od stron internetowych lub administratorem sieci. Niektórzy wolą wejść w świat wirtualnej rozrywki i tworzyć gry komputerowe. A jeszcze inni decydują się na wykorzystanie swoich umiejętności w przemyśle i logistyce.
Aby jednak dobrze wykonywać zadania zawodowe, informatyk musi mieć konkretne predyspozycje. Które z nich są najistotniejsze?
Wykształcenie kierunkowe
Bazą oczywiście wciąż pozostają umiejętności i konkretna, solidna wiedza. Podstawową przestrzenią do jej zdobycia są oczywiście studia kierunkowe, które można podjąć na jednej z wielu uczelni w Polsce lub poza jej granicami – język informatyki jest bowiem na tyle uniwersalny, że zdobytą w innym kraju wiedzę, bez trudu można wykorzystać również na lokalnym rynku.
Pełnowymiarowe studia to jednak nie jedyna opcja. Wiele osób zdobywa potrzebną wiedzę lub poszerza swoje umiejętności poprzez rozmaite kursy specjalistyczne i zawodowe. To prosta droga do pozyskania konkretnych umiejętności, potrzebnych do wykonywania wybranego zawodu.
Znajomość języków obcych
Jak już wspomnieliśmy, branża IT należy do szczególnie międzynarodowych. Stąd tak ważna jest biegła znajomość języka angielskiego.
Przydaje się ona w codziennej pracy, przy stosowaniu oprogramowania, a także przy kontaktach w międzynarodowych zespołach, działających nad jednym projektem niekoniecznie tylko w jednym biurze, ale niejednokrotnie również w rozmaitych zakątkach świata.
Otwartość na zdobywanie wiedzy
W branży informatycznej wszystko zmienia się nieustannie. Dynamika IT sprawia, że nigdy nie można spocząć na laurach i nieustannie trzeba być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, które trzeba wykorzystywać w codziennej pracy.
Informatycy muszą być zatem otwarci i chętni do zdobywania nowej wiedzy dzięki książkom, webinarom i kursom online oraz na międzynarodowych konferencjach. To cena za podnoszenie kwalifikacji oraz zyskiwanie lepszej pozycji na rynku pracy.
Komunikatywność i współpraca
Ponoć nikt nie jest samotną wyspą. Na pewno nie jest nią również informatyk, choć często stereotypy pokazują osoby działające w tej branży jako introwertyków bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Nic bardziej mylnego. Dobry informatyk musi umieć pracować w zespole oraz komunikować się w sposób sprawny i efektywny. Zazwyczaj zatrudnia się bowiem wielu specjalistów, pracujących w zespołach nad jednym projektem, w którym każda osoba jest odpowiedzialna za tylko jeden element większej całości. Komunikacja stanowi zatem podstawę dla późniejszego sukcesu tworzonego programu, aplikacji lub urządzenia.
Uporządkowanie i samodyscyplina
Praca w zespole wymaga komunikacji, jednak nie zawsze oznacza pracę w biurze wypełnionym ludźmi. Wielu informatyków część swoich obowiązków wykonuje zdalnie, w ramach Home Office. Ten typ pracy wiąże się z koniecznością dobrej organizacji własnego czasu oraz samodyscypliną. Te cechy gwarantują sukces oraz terminowość realizacji powierzonych informatykowi zadań. O zarządzaniu czasem, efektywności i sukcesie, a także innych kwestiach przydatnych nie tylko w branży IT, można przeczytać na stronie AdrianKolodziej.pl.
Odporność na stres
Działania w branżach IT często bywają powiązane z pracą pod presją czasu. Zadania muszą być zrealizowane terminowo, klienci naciskają, a zespół realizuje swoje części projektu w różny sposób.
Informatyk musi radzić sobie ze stresem oraz wyróżniać się spokojem i opanowaniem, które są niesamowicie ważne dla prawidłowego wykonania każdego powierzonego mu zadania.
Logika myślenia
Informatyka to jedna z najbardziej ścisłych dziedzin nauki. Bycie dobrym specjalistą oznacza zatem, że informatyk powinien mieć umiejętność analitycznego i logicznego myślenia.
Pozwala to skupić się na precyzyjnym budowaniu programów oraz ułatwia znalezienie błędów i dotarcie do ich źródeł. Ten typ pracy wymaga systematyczności, uporządkowania oraz właśnie logiki.
Bycie informatykiem – dobry sposób na życie
Zapotrzebowanie na informatyków w różnych sektorach gospodarki rośnie w lawinowym tempie. Firmy poszukują specjalistów i są w stanie dobrze im płacić za rzetelnie wykonywaną pracę.
Żeby być dobrym informatykiem, trzeba mieć nie tylko wiedzę zawodową, ale także szereg innych umiejętności twardych i miękkich – to od nich zależy sukces w tej branży.