Co powinieneś wiedzieć na temat terapii osoczem bogatopłytkowym?

Coraz więcej specjalistów oferuje terapię osoczem bogatopłytkowym – w ramach której wysokie stężenie własnych płytek krwi pacjenta i czynników wzrostu jest wstrzykiwane bezpośrednio w miejsce urazu, aby przyspieszyć gojenie i dać pacjentom inną opcję leczenia stanów ortopedycznych, takich jak ból stawów i kilka rodzajów urazy.

Możesz skorzystać z terapii osoczem bogatopłytkowym (PRP), jeśli masz:

  • Zapalenie ścięgna / ścięgno

  • Ból dolnej części pleców

  • Chroniczne zwichnięcia i nadwyrężenia

  • Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów

  • Ból szyi

  • Zapalenie torebki stawowej

  • Urazy kręgosłupa szyjnego

  • Zapalenie powięzi podeszwowej

Jak działa terapia osoczem bogatopłytkowym?

Krew składa się z czterech głównych składników:

-Plazma, która składa się głównie z wody i działa przede wszystkim jako przewód dla pozostałych trzech składników

-Czerwone krwinki, które przenoszą tlen do tkanek organizmu i usuwają dwutlenek węgla

-Białe krwinki, które pomagają organizmowi zwalczać infekcje

-Płytki krwi, które wspomagają gojenie poprzez wspomaganie krzepnięcia krwi

Płytki krwi promują krzepnięcie poprzez gromadzenie i uwalnianie czynników wzrostu, które wspomagają regenerację tkanek. W Terapii osoczem bogatopłytkowym pobierana jest próbka własnej krwi pacjenta i wirowana w celu zebrania z próbki tylko płytek krwi i białych krwinek. Rezultatem jest wysoce skoncentrowana dawka płytek krwi, które są następnie wstrzykiwane bezpośrednio w miejsce urazu, aby pobudzić stan zapalny i przyspieszyć proces gojenia.

Dlaczego powinienem wybrać terapię osoczem bogatopłytkowym zamiast innej opcji leczenia?

Osocze bogatopłytkowe a zastrzyki sterydowe – zastrzyki sterydowe nie są uważane za rozwiązanie długoterminowe, a częste zastrzyki sterydowe w celu kontrolowania bólu mogą w rzeczywistości osłabić tkankę w leczonym obszarze. Terapia osoczem bogatopłytkowym oferuje możliwość wyleczenia dotkniętego obszaru, co może być trwałym rozwiązaniem.

Terapia osoczem bogatopłytkowym vs. chirurgia – Jeśli uraz lub ból są wystarczająco poważne, aby rozważyć operację, najpierw rozważ terapię. Zakładając, że jesteś kandydatem do terapii osoczem bogatopłytkowym, jest to mniej inwazyjna opcja, która może zapewnić trwałą ulgę. W porównaniu z zabiegiem chirurgicznym terapia ta oferuje również niższy koszt własny, mniejsze ryzyko infekcji i krótszy okres rekonwalescencji.

Czego oczekiwać?

Wymagana będzie wstępna konsultacja z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jesteś kandydatem do terapii osoczem bogatopłytkowym. W niektórych przypadkach może być zalecane wykonanie rezonansu magnetycznego w celu potwierdzenia diagnozy i wykluczenia wszelkich podstawowych schorzeń, które mogą powodować komplikacje. Jeśli zdecydujesz się zostać kandydatem do terapii tego rodzaju, zabieg zostanie zaplanowany na inny dzień. Ta wstępna konsultacja jest zwykle objęta Twoim planem ubezpieczeniowym. Na tydzień przed wstrzyknięciem nie zażywaj aspiryny ani leków przeciwzapalnych. Terapia jest zabiegiem ambulatoryjnym wykonywanym w gabinecie i powinna trwać około godziny. Twoje wstrzyknięcie będzie kontrolowane za pomocą ultradźwięków, aby zapewnić optymalne umieszczenie osocza bogatopłytkowego.