Po czym poznać dobry skup platyny?

Z roku na rok złoża naturalnych surowców stają się coraz mniejsze. Organizacja WWF alarmuje, że obecne tempo wydobycia przewyższa możliwości regeneracyjne planety [1].  To może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem staje się pozyskiwanie metali z rynku wtórnego. O czym trzeba wiedzieć, sprzedając złom platyny?

Skąd wynika duże zapotrzebowanie na skup platyny?

Platyna należy do grupy metali przejściowych. Surowiec jest niezbędny w wielu dziedzinach przemysłu. Używa się go m.in. do produkcji dysków twardych oraz rezystorów. Z uwagi na fakt, że fragmenty obwodów eklektycznych są wykonane ze stopów różnych pierwiastków, na znaczeniu zyskuje skup platyny z termopar. Surowiec stosuje się też na skalę przemysłową w sektorze motoryzacyjnym. Na skup platyny oddaje się m.in. części z katalizatorów samochodowych.

Jak znaleźć dobry punkt skupujący złom platyny?

Rosnący popyt na platynę powoduje, że zwiększa się liczba punktów skupujących złom. Niestety często zdarza się, że ich pracownicy przyjmują towar po zaniżonych kwotach. Jak tego uniknąć? Po czym poznać uczciwego kontrahenta? Poniżej lista praktycznych wskazówek:

  • Renoma

Najlepiej współpracować z firmami, które długo działają na rynku. Wśród skupów cieszących się zaufaniem klientów warto wskazać m.in. weglik.eu. Przedsiębiorstwo to zostało założone w 2010 r.

  • Oferta i sposób wyceny

Do kluczowych elementów należy zaproponowana cena. Zaleca się porównać różne propozycje i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Dobrze dowiedzieć się, w jaki sposób wykonuje się kosztorysy. Profesjonalne punkty dysponują spektrometrami umożliwiającymi dokładną analizę zawartości czystego pierwiastka w przyniesionym materiale.

  • Transport

Znaczenia ma również to, jak firmy odbierają towar (to ważne szczególnie przy dużej ilości złomu). Najlepiej skontaktować się ze skupem dysponującym własnym zapleczem transportowym. Wówczas nie trzeba samodzielnie organizować przewozu odpadów.

  • Formalności

Uwagę trzeba zwrócić także na sposób załatwiania formalności. Do dobrych praktyk zalicza się sporządzenie wyceny na miejscu u klienta i szybkie przygotowanie umowy (z wykorzystaniem gotowych druków).

  • Metoda płatności

Najczęściej za skup platyny płaci się gotówką (zaraz po podpisaniu umowy).

Opłaca się oddawać platynę na złom!

Sprzedaż materiałów z platyną ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na dodatkowy zarobek – za gram metalu można otrzymać nawet 140 zł. Dodatkowo oddanie rzeczy na złom wiąże się także z ochroną środowiska naturalnego – podczas prac związanych z wydobywaniem naturalnych surowców do atmosfery emitowane są szkodliwe substancje toksyczne.

Źródło:

  1. Living Planet Report 2020, WWF.