Poznaj najciekawsze obiekty architektury Katowic

Katowice

W województwie śląskim, w pobliżu takich miast jak Chorzów, Sosnowiec, Ruda Śląska czy też Mysłowice, leży stolica konurbacji górnośląskiej – miejscowość Katowice. Mieści się ona dokładnie w centralnej części danego województwa. Przez Katowice przepływa Rawa oraz Kłodnica, a mieszczą się one na obszarze Wyżyny Śląskiej. To miasto można sklasyfikować jako jeden z głównych ośrodków GOP-u (to jest Górnoślaskiego Okręgu Przemysłowego), można również dodać, że jest to najbardziej zaludnione miasto konurbacji górnoślaskiej. Zostało założone w XVI wieku.

Czym mogą pochwalić się Katowice?

Każda miejscowość ma coś ciekawego do zaprezentowania. W jednej mieści się mniej, w innej więcej obiektów zasługujących na trochę uwagi, jednak raczej w każdym mieście, wsi, można znaleźć coś, co jest warte odwiedzenia. W omówionych po krótce już powyżej Katowicach takich obiektów znajduje się dosyć dużo, dlatego warto poświęcić im nieco uwagi i przybliżyć nieco informacji na ich temat. I właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w rozważaniach poniżej.

Pierwszym z obiektów należących do architektury Katowic i bez wątpienia zasługującym na uwagę jest Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, który tradycyjnie nazywany jest kościołem Mariackim. Jest on utrzymany w neogotyckim stylu, zbudowany na planie krzyża łacińskiego z kamiennych ciosów. Nad wystrojem wnętrza tego kościoła pracowało wielu twórców. Znajdują się tam piękne witraże, obrazy, a także wysoka oktagonalna wieża. Kościół Mariacki w Katowicach robi naprawdę duże wrażenie.

Kolejnym z katowickich obiektów, o których warto wspomnieć jest III Liceum Ogólnokształcące imienia Adama Mickiewicza. Powstało on w latach 1898-1900, a zaprojektowane zostało przez Józefa Perzika. Obiekt ten jest wykonany z czerwonej cegły i utrzymany w stylu neogotyckim. Bardzo przykuwa wzrok zdobiąca fasadę budynku rozeta. Jest ona charakterystyczna dla tejj budowli. Obiekt zasługuje również na uwagę ze względu na piękne zdobienia w postaci witraży oraz malowidło, które symbolizuje triumf wiedzy. Budynek ten został wpisany do rejestru zabytków dnia 8 lipca 1992 roku.

Bilet na koncertNastępnym obiektem, który warto zobaczyć będąc w stolicy konurbacji górnośląskiej jest kamienica Pod Butem. Jest ona zabytkową kamienicą znajdującą się w katowickim śródmieściu. Do rejestry zabytków została wpisana w roku 1989. Inaczej budynek ten określany jest jako Haus Kochmann lub też Dom Kochmanna. Charakterystyczny dla tej budowli jest styl secesyjny oraz neogotycki. Wyróżnia się na tle innych, sąsiadujących z nią obiektów za sprawą licowanej, czerwonej cegły. Na kamienicę składają się cztery kondygnacje, podpiwniczenie jak i również poddasze. Przylegają do niej balkony, które posiadają metalowe balustrady.

Odwiedzając daną miejscowość warto również zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć z bliższa budynkowi dawnej Łaźni Miejskiej. Budynek ten utrzymany jest w stylu eklektycznym. Swego czasu znajdował się tam salon gier z automatami do gry. Aktualnie w budynku znajduje się siedziba Inspektoratu PZU Życie SA. Dawna Łaźnia Miejska prezentuje się naprawdę bardzo interesująco. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jej charakterystyczna górna część. Niewątpliwie jest to element architektury, który bardzo urozmaica Katowice.

Dosyć ciekawym obiektem architektury omawianego miasta jest znajdujący się na katowickim rynku gmach Teatru Śląskiego. Jest to budowla wzniesiona w stylu architektonicznym wpadającym w neoklasycyzm bądź modernizm. Budowa tego obiektu została zakońcona w 1907 roku. Budowla jest całkiem interesująca, a wewnątrz niej prezentowany jest dorobek polskiej oraz światowej dramaturgii.

Będąc w Katowicach warto również zobaczyć halę widowiskową zwaną katowickim Spodkiem. Była ona budowana w latach 1964-1971. Zasługuje ona na uwagę przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny kształt. Halą zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Można tutaj na przykład przyjść na dobry koncert.

Na podsumowanie należy stwierdzić, że w Katowicach znajduje się naprawdę bardzo dużo miejsc i obiektów, które niewątpliwie warto zobaczyć i zwiedzić.

Artykuł opracowano na podstawie wskazówek zaczerpniętych z portalu archiweb.pl