Od świateł mijania po tylne pozycyjne – jak ważna jest kontrola i jakie są Twoje obowiązki?

Przepisy dotyczące oświetlenia pojazdów drogowych tworzone są dla bezpieczeństwa i stanowią one złożony zbiór przepisów, a wiele z nich ma zastosowanie wyłącznie do producentów pojazdów i producentów nadwozi, jak również podzespołów do tychże specjalizujących się w danym oświetleniu – a przykładem tutaj jest https://egkal.pl/.

Jakie światła i kiedy są obowiązkowe?

W każdym wszystkie pojazdy poruszające się po drodze muszą mieć sprawne wszystkie światła w tym:
• lampy przednie
• tylne światła pozycyjne
• lampka tylnej tablicy rejestracyjnej
• boczne światła obrysowe

Pojazd wyposażony w obowiązkowe światła mijania i używany na drodze, z wyjątkiem postoju pojazdu w przeznaczonym do tego miejscu – musi mieć zapalone wszystkie takie światła. W przypadku znacznie ograniczonej widoczności należy także włączać przednie i tylne światła pozycyjne oraz światła mijania. Za poważnie zmniejszoną widoczność uważa się ogólnie odległość mniejszą niż 100 metrów.

Oprócz przednich i tylnych świateł pozycyjnych, reflektorów, oświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej i dwóch czerwonych tylnych świateł odblaskowych większość pojazdów musi być wyposażona w czerwone światła stopu, odpowiednie kierunkowskazy i co najmniej jedno tylne światło przeciwmgłowe. Większe pojazdy ciężarowe mogą również wymagać bocznych świateł odblaskowych i tylnych tablic odblaskowych. Sprawdź, co producent lamp obrysowych ma również w tym zakresie do zaproponowania. Najlepiej też zajrzeć do kodeksu drogowego dotyczącego oznaczeń pojazdów, gdzie znajdują się najbardziej aktualne dane.

Sprawdź, jak jest z Twoim samochodem!

Kontrola, czy wszystko jest w porządku przed pierwszym użyciem pojazdu i/lub przyczepy, nazywana jest codzienną kontrolą objazdową i może być przeprowadzona przy użyciu formularza zgłoszenia usterki (który należy zachować) lub przy użyciu aplikacja mobilna na telefonie komórkowym lub tablecie.

W przypadku korzystania z telefonu komórkowego lub tabletu wynik kontroli jest przesyłany na platformę w chmurze, gdzie jest przechowywany. Te dokumenty lub zapisy aplikacji są dokumentami prawnymi i mogą być wykorzystywane w obronie lub w celu ścigania przed sądem lub w ramach dochodzenia publicznego.

Więcej o światłach pozycyjnych i kolorach oświetlenia pojazdu

Przednie światła pozycyjne muszą być białe (lub żółte, jeśli są wbudowane w żółty reflektor). Posiadanie czerwonego światła z przodu jest nielegalne. Światła tylne muszą być czerwone, ale inne dozwolone światła tylne, takie jak światła cofania, tablice rejestracyjne, światła ostrzegawcze, tylne znaczniki odblaskowe i światła robocze w pojazdach ratowniczych mogą mieć różne kolory. Warto sprawdzić, co do zaproponowania ma producent lamp pozycyjnych.

Światła pojazdów muszą być utrzymywane w dobrym stanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Uwzględnia się jednak przejazdy dzienne, jeżeli lampa lub reflektor uległy uszkodzeniu podczas tej podróży i jeżeli podjęto działania mające na celu usunięcie wcześniejszej awarii.

Znaczenie Drzwi Przeciwpożarowych w Nowoczesnej Architekturze