Jak pozyskać nowych klientów? – 7 sposobów

Ciężko pracowałeś i masz już wysokiej jakości produkt lub usługę, ale potencjalni klienci nie wydają się zainteresowani? A może towar, który do tej pory świetnie się sprzedawał od jakiegoś czasu przestał być interesujący, a Ty nie masz pomysłu jak przyciągnąć nowych klientów? Zapraszamy Cię do naszego poradnika – oto 7 sposobów, dzięki którym dowiesz się, że pozyskiwanie klientów wcale nie musi być takie trudne, jak się wydaje.

Ale, ale! Zacznijmy od początku. Czy wiesz, co jest najważniejsze, jeśli chodzi pozyskanie klientów? Wzbudzenie świadomości produktu, a następnie zainteresowania i poczucia potrzeby potencjalnych klientów. Nabywca musi wiedzieć, że produkt, który masz do sprzedania istnieje i, że jest w stanie zaspokoić jego potrzeby. Od Twojego sposobu pozyskiwania klientów zależy na jakim etapie prezentowanym przez lejek sprzedażowy zatrzyma się nabywca.

#1 Strona internetowa

➡️ Jeśli nie posiadasz – załóż 

➡️ Jeśli posiadasz – sprawdź jak działa

W dzisiejszych czasach zarówno konsumenci dotychczasowi jak i przyszli klienci szukają informacji w Internecie. Zdigitalizowane społeczeństwo niejako wymusza na markach posiadanie własnej strony internetowej, tylko jak sprawić, żeby strona działała? Na sam początek zadbaj o to, żeby była atrakcyjna wizualnie – wybierz odpowiednie kolory, logo i motto firmy. Dodatkowo, strona powinna być przejrzysta, a wyszukiwanie informacji proste.

Po drugie, zwróć uwagę na treści publikowane na stronie www. Czy znajdują się tam wszystkie podstawowe informacje o Twojej firmie? Lokalizacja, oferowane usługi czy produkty, wizja i misja marki, rekomendacje i polecenia, które wystawili starzy klienci? Być może warto także co jakiś czas dodawać artykuły dla zainteresowanych Twoją branżą. Są to ważne kwestie, aby budować wizerunek specjalistów w danej dziedzinie, wzbudzać zaufanie i pozyskiwać nowych klientów. Potencjalnym klientom spodoba się transparentność i to, że wszystkie informacje, których szukają, znajdują się w jednym miejscu.

Zauważ jednak, że prawdopodobnie istnieje wiele firm w Twojej branży, poszukaj czegoś, co Cię wyróżni, witryna internetowa powinna być schludna i intuicyjna, ale to może nie wystarczyć. Tworząc ją zapoznaj się z terminami: pozycjonowanie Twojej strony, SEO i słowa kluczowe. Aby pozyskiwać nowych klientów, Twoja strona powinna znajdować się w czołówce wyszukiwań popularnych wyszukiwarek.

#2 Wizytówka w Google i katalogach branżowych

“Jak pozyskiwać klientów?” to pytanie, które zadają sobie wszyscy właściciele firm, handlowcy i producenci. Kolejnym sposobem, dzięki któremu możesz zainteresować swoją marką przyszłych klientów i grupę docelową są wizytówki w Google oraz popularnych katalogach.

Na wizytówce Google znajdują się najważniejsze dla nowych klientów informacje, takie jak godziny otwarcia, numer telefonu czy adres. Sami aktualizujemy te informacje, więc należy to robić na bieżąco, żeby nie wprowadzić w błąd klienta jadącego z daleka – jeśli okaże się, że poświęcił mnóstwo czasu, energii i pieniędzy na dotarcie do firmy, a ona jest akurat nieczynna, to prawdopodobnie już nigdy nie wejdzie nawet na stronę internetową.

❗ Pamiętaj! Jedno negatywne wrażenie o firmie, może zniweczyć niemal wszystko, co zostało zbudowane przez lata czy miesiące rzetelnej pracy. ❗

Istnienie w branżowych katalogach jest również zasadne. Potencjalnymi klientami nie są tylko nabywcy indywidualni, prowadzisz działalność także dla klientów biznesowych. Pozyskiwanie klientów B2B to działanie nastawione raczej na budowanie relacji długotrwałych i stabilnych. Firmy poszukujące możliwych współprac, wyszukują Twój profil w katalogach specjalistycznych i branżowych. Zadbaj o to, żeby być na samej górze w wynikach wyszukiwania w swojej branży. To ważne dla potencjalnych kontrahentów. Właściwy opis, interesujący obrazek czy wideo przedstawiające oferowane usługi, sprawi, że się wyróżnisz i zainteresujesz nowych klientów biznesowych i indywidualnych.

#3 Email marketing

Pozyskiwanie klientów zarówno poprzez strony internetowe jak i wizytówki opiera się na tym, że to potencjalny klient wyszukuje firmę. Przeciwieństwem jest e-mail marketing – w tym przypadku to Ty i Twoja firma staracie się zainteresować użytkowników i rynek docelowy. Ten rodzaj marketingu “podpięty” jest pod marketing internetowy, a to, co odróżnia go od innych rodzajów to zgoda na kontakt, którą musiał wyrazić.

Szybki sposób na pozyskiwanie klientów i odbiorców maili jest newsletter. Na stronie internetowej dodaj możliwość zapisania się do newslettera, tak zaprojektuj informację o nim, aby użytkownik zaciekawił się i sam dodał swój email do bazy. Dzięki temu będziesz miał niesamowitą okazję, aby prezentować swoje produkty i usługi oraz dzielić się swoją wiedzą z tym, którzy tego chcą i oczekują. Udostępniając w ten sposób interesujące treści uda Ci się przyciągnąć uwagę i zachęcisz ich do skorzystania z oferty Twojego sklepu.

Inną drogą, poprzez którą możesz pozyskać klienta jest Cold mailing. Polega to na tym, że kontaktujesz się z osobami, z którymi nie miałeś wcześniej kontaktu.

❗ Klient nie wyraził na to zgody i chęci musisz więc zadbać, aby zdobyć jego numer w sposób legalny – może to być strona internetowa, profil na LinkedIn czy baza w katalogu branżowym.

Cold mailing przynosi oczekiwane efekty, jeśli spełnisz kilka wymogów, a najważniejszym z nich jest takie zaplanowanie treści i regularności, żeby nie być odebranym jako nachalny. Aby był skuteczny, musisz wykazać się odpowiednim wyczuciem, a nie kojarzył się ze spamem. Wskaż potencjalnemu klientowi zalety firmy oraz pokaż korzyści, jakie może osiągnąć dzięki współpracy.

E-mail marketing

jest jednym z najskuteczniejszych sposobów

generowania leadów w branży B2B.

#4 Call Center

Obsługa i pozyskiwanie klientów biznesowych jak i indywidualnych to nie lada wyzwanie. Imponujące efekty przynosi jednak telemarketing, czyli inaczej call center, polega on na obsługiwaniu klienta poprzez rozmowy telefoniczne. Bezpośredni kontakt z klientami wspomaga budowanie długotrwałych relacji biznesowych, wzmacnia wizerunek i rozpoznawalność. Korzystnie wpływa to na stabilność firmy i pośrednio zmusza do tego, aby rozbudowywać dział sprzedaży ;).

Jeden z najbardziej kluczowych czynników, które wpływają na efektywność Call center to konsultanci. Skuteczny konsultant powinien:

  • być dobrze zapoznany z działalnością firmy, z którą rozmawia,
  • znać zainteresowania, preferencje klientów oraz ich potrzeby,
  • umiejętnie dowiadywać się jakie oczekiwania mają rozmówcy i wychodzić im naprzeciw,
  • cechować się wysoką kulturą osobistą, umiejętnościami interpersonalnymi oraz wiedzą psychologiczną z zakresu relacji międzyludzkich.

Usługi Call center umożliwiają skuteczne pozyskiwanie nowych klientów, generują nowe leady. Dodatkowo konsultanci dbają o utrzymywanie dotychczasowych klientów i umawiają spotkania handlowe. Co więcej, jedną z fundamentalnych kwestii w działalności każdego przedsiębiorstwa są badania rynku. Dostarcza ono informacji o tym jak pozyskać klienta oraz co na Twojej stronie ich zachęca lub powstrzymuje od decyzji zakupowej. Dla właściciela firmy są to istotne informacje. Dzięki badaniom marketingowym wiadomo, na jakim etapie lejka sprzedażowego klient się znajduje oraz jak swoimi produktami go zachęcić do zakupu.

Jeśli mowa o Call center, warto na chwilę pochylić się nad terminem Cold calling. Jest to metoda kontaktu telefonicznego z osobami, które się tego nie spodziewają i nie oczekują. Czasem jest to jedyny sposób na uzyskanie kontaktu z określoną grupą docelową. Niestety połączenia cold calling rzadko kończą się sprzedażą, ale przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów może sprawić, że zaistnieje świadomość marki i przyszłości zdecydują się na skorzystanie z oferty.

 

#5 Marketing szeptany i polecenia

W teorii, od tego powinniśmy w ogóle zacząć, bowiem najlepszą reklamą i sposobem pozyskiwania nowych klientów są opinie i polecenia znajomych. Ktoś skorzystał z usługi Twojej firmy? Możesz zachęcić go do polecenia Twojej marki bliskim. Każdy z nas ma większe zaufanie do rodziny i przyjaciół niż do nawet najlepiej zaplanowanej strategii marketingowej, a i szereg działań internetowych może być niewystarczający, żeby pozyskać klientów.

Buzz marketing polega na tym, że w naturalny sposób budowany jest szum i dyskusja wokół marki. Użytkownicy angażują się w udostępnianie ciekawych treści, dzielą się informacjami o działalności, zniżkach ofertach. To internauci decydują, co ich zdaniem zasługuje na otrzymanie uwagi, ale sam możesz zaplanować i wypuścić “wirusa”, który pocztą pantoflową dotrze do szerokiej grupy. Może to być niesamowita promocja na Twoje usługi, zabawny mem, który internauci będą masowo do siebie przesyłać, grafika real-time-marketing nawiązująca do bieżących wydarzeń. Możesz nawet wykreować własny trend — sky is the limit :).

#6 Obecność w Social Mediach

Twojej firmy nie ma w mediach społecznościowych? Absolutny, katastrofalny błąd! Obecnie Social Media to miejsce, gdzie dzieje się niemal wszystko. Digitalizacja sprawiła, że teraz nawet utrzymywanie relacji rodzinnych przeniosło się do Internetu. To tam dzielimy się informacją o ślubie, narodzinach dziecka, nowej pracy czy o wyjeździe na wakacje. Jeżeli więc można tam wyszukać wszystko, dlaczego nie masz tam swojej firmy?

Aby w pełni wykorzystać potencjał SM, uzupełnij swoje profile o wszystkie niezbędne informacje. Na profilu Facebookowym możesz udostępniać informacje o produktach, dodawać zdjęcia i różne informacje, o nowych artykułach na stronie czy nowych produktach. Media społecznościowe dają wiele możliwości do kreowania wizerunku szczególnie dla małych firm. Profil z czasem przyciągnie nowych klientów, a Ci będą dzielić się pozytywnymi opiniami. Odpowiednio prowadzone profile na platformach społecznościowych ułatwiają również pozyskiwanie klientów B2B.

Sprzedaż w mediach społecznościowych określany jest jako social selling. Drogę do osiągnięcia wymarzonych efektów i zainteresowania w SM charakteryzuje przede wszystkim systematyczność działań, dopasowanie treści do odbiorcy, zaangażowanie w relacje z klientami oraz stała analiza i rozwój. Aktywne pozyskiwanie klientów to klucz do odniesienia sukcesu.

#7 Influencer marketing

Influencer marketing polega na reklamowaniu swoich produktów i usług poprzez wybranego influencera, czyli znaną osobę z Internetu wpływającą na wybory i opinie internautów. Może to być YouTuber/ka, Instagramer/ka, TikToker/ka, sam zdecyduj, którym medium chcesz się posłużyć. Aby skorzystać z zalet takiej współpracy, najlepiej wybierz taką osobę, która cieszy się zaufaniem i ma dobrą opinię jako znawca lub ekspert w Twojej dziedzinie. Korzystanie z reklamy zapewnianej przez internetowych celebrytów bardzo pomaga pozyskiwać klientów. Obserwatorzy, zachęceni przez influencera — często z dodatkowym kodem rabatowym z Twojej strony — odwiedzają witrynę i kupują produkt.

Współpraca taka może dotyczyć filmu na YouTube, pokazującego działanie produktu lub usługi, posta lub story na Instagramie, czy też krótkiego wideo na TikToku. Influencer zazwyczaj wymienia zalety produktu czy jego główne cechy charakterystyczne.

Taka współpraca jest niezwykle opłacalna, ponieważ za pomocą w zasadzie prostego środka przekazu docieramy do dużej ilości potencjalnych zainteresowanych, dodatkowo nawet jeżeli do tej pory nie byli zainteresowani, to zapoznają się już z istnieniem Twojego przedsiębiorstwa, jego działalnością, a sama świadomość o firmie może przynieść dla niej dużo korzyści.

To wszystko?

Istnieją różne metody pozyskiwania klientów B2B jak i indywidualnych, w tym artykule wybrano 7 konkretnych technik, aby dowiedzieć się, jak pozyskiwać klientów i odpowiednimi kanałami dotrzeć do potencjalnego klienta.

Dynamiczny rozwój technologiczny i społeczny otwiera coraz to nowe możliwości i oczekiwania dotyczące treści i budowania relacji. Nowoczesny klient oczekuje informacji na już, chce mieć dostępne pod ręką wszystko, czego potrzebuje, dlatego właśnie tak fundamentalna jest obecność firmy w różnych kanałach komunikacji. Poprzez konkretne działania, określamy swoje miejsce nie tylko w handlu tradycyjnym, ale i w branży e-commerce.

❗ Dodatkowa wskazówka: Większość czasu spędzamy w urządzeniach mobilnych, więc zastanów się, czy aplikacja mobilna, nie będzie dobrym rozwiązaniem. Może już czas zacząć nad nią pracować?

Własny sklep internetowy – o czym warto wiedzieć?